Ročník 2022

Lucie Urvalková
Manažerka Roku 2022

UNIQA pojišťovna, a.s.

38_lucie_urvalkova

Lucie Urválková, Manažerka roku 2022, působí v pojišťovně UNIQA od roku 2006, kdy začala svou kariéru ve společnosti jako finanční ředitelka. V roce 2006 se stala členkou představenstva a po sedmi letech byla povolána na pozici finanční ředitelky pro Česko a Slovensko. UNIQA je klíčovým hráčem v Evropě s více než patnácti miliony klienty v osmnácti zemích.

Bronislav Převrátil
Manažer Roku 2022

Chart Ferox, a.s.

26_bronislav_prevratil

Vítěz soutěže Manažer roku 2022 a zároveň kategorie Průmysl a navázané obory, Bronislav Převrátil, nastoupil do společnosti Chart Ferox a.s. v roce 2005, před pěti lety pak stanul v jejím čele. Pro Bronislava jsou na prvním místě investice do zaměstnanců a rozvoj jejich talentu, ale neopomíjí ani prohlubování jejich spokojenosti se svým zaměstnavatelem.

Ročník 2021

Ing. Diana Rádl Rogerová
Manažerka Roku 2021

Deloitte Advisory s.r.o.

diana radl rogerova

Diana Rádl Rogerová byla řídící partnerkou společnosti Deloitte Advisory s.r.o., která se zabývá auditem finančním a právním poradenstvím a v posledních letech se se také orientuje na technologie. Rádl Rogerová získala mimo jiné prvenství v kategorii Vizionář 2021.

Bc. Jan Lát
Manažer Roku 2021

BENEŠ a LÁT a.s.

jan lat

Jan Lát je ekonom a CFO společnosti BENEŠ a LÁT a.s.. Jde o rodinnou firmu s dlouholetou tradicí, která sahá až do roku 1934. BNEŠ a LÁT se zabývá slévárenským průmyslem. Pan Lát v soutěži MANAŽER ROKU získal mimo hlavní ocenění i cena za kategorii Průmysl a navázané obory.

Ročník 2020

Ing. Kateřina Kupková
Manažerka Roku 2020

Lenzing Biocel Paskov a.s.

katerina_kupkova

Kateřina Kupková je předsedkyní představenstva a generální ředitelkou velkého průmyslového závodu Lenzing Biocel Paskov. Jeho specializací je ekologicky šetrná výroba materiálu s názvem buničina. Ta je součástí oděvních produktů, jako jsou například džíny. Pandemie podle Kateřiny Kupkové otevřela firmě nové možnosti v logistice. Vypravili i několik vlaků s buničinou do Číny.

Ing. Norbert Schellong, MPH
Manažer Roku 2020

Nemocnice Havířov, p.o.

norbert schellong

Norbert Schellong navzdory probíhající pandemii covidu-19 dokázal v Nemocnici Havířov zavést nové diagnostické metody a realizovat investiční záměry. Od roku 2015 se navíc aktivně podílí na vývoji a výzkumu distanční medicíny v České republice. Je členem Mezinárodní asociace pro telemedicínu a členem vědecké rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Ročník 2019

Hana Šmejkalová
Manažerka Roku 2019

East Bohemian Airport, a.s.

smejkalova_hana

Ředitelka společnosti East Bohemian Airport, a.s. – provozovatele civilního letectví v Pardubicích, je další finalistkou 27. ročníku soutěže MANŽER ROKU. Od září 2015 šéfuje pardubickému letišti, přes dvě dekády řídila zahraniční a obchodní divizi ČSA.

Jan Juchelka
Manažer Roku 2019

Komerční banka a.s.

jan_juchelka

Předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky, se přihlásil do 27. ročníku soutěže MANAŽER ROKU 2019. Představujeme vám jeho názory na níže uvedené otázky, ale i vysvětlení, proč vstoupil do soutěže.

Ročník 2018

Tanja Vainio
Manažerka Roku 2018

ABB

Genenální ředitelka společnosti ABB pro ČR a SR Tanja Vainio si vydobyla obdiv manažerek i manažerů a patří mezi nejúspěšnější ženy v businessu u nás. Při řízení firmy sází na přesně delegované úkoly. Není ji cizí genderová diskuze včetně toho, jak povzbudit ženy, aby vstupovaly do manažerských pozic v odvětvích, která jsou doménou mužů. Podnikatelské prostředí dokáží obohatit, mají na řadu záležitostí jiný pohled než kolegové. Inspirativní pro Tanju Vainio je pracovat právě pro ABB, lídra v oborech elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky.

Prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr.h.c.
Manažer Roku 2018

CIIRC ČVUT

Je průkopníkem umělé inteligence a kybernetiky v ČR. Používá moderní metody organizace a řízení. Stal se zakladatelem a prvním ředitelem Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) jako unikátního centra výzkumu. Díky jeho úsilí získal CIIRC novou budovu, ale zejména kvalitní výzkumné obsazení. CIIRC spojuje špičkový výzkum s potřebami českého průmyslu. Ukázal, že i v podmínkách českého školství lze vybudovat v krátké době centrum mezinárodní reputace. Opírá se o důvěru ve schopnosti spolupracovníků, podporu sebemotivace výzkumníků i odvážné investice do lidského potenciálu.

Ročník 2016

Ing. Marta Nováková
Manažerka Roku 2016

U & SLUNO a.s. a SOCR ČR

Patří k výrazným manažerkám i podnikatelkám v jednom a její příběh zní jako neuvěřitelný. Firmu postihlo několik katastrof, přesto se Martě Novákové vždy podařilo se situací se optimisticky vyrovnat. Její manažerské dovednosti a intuice jí vždy napovídají, že je třeba se nebát vidět nové příležitosti a výzvy namísto hledání odpovědí na otázky, proč něco nejde. Marta Nováková není snílek a neumí stavět vzdušné zámky. Své rozhodování staví na faktech i vědomí, že když člověk za něčím jde, výsledek se musí dostavit. Aby uměla zvládnout všechny povinnosti, musela se naučit také odpočívat: při adrenalinových sportech či cestování.

Ing. Emil Beber
Manažer Roku 2016

KOVOBEL, výrobní družstvo

Má letité zkušenosti ve výrobním družstevnictví a kovovýrobě i s řízením lidí. Vždy se snažil, aby bylo družstvo konkurenceschopné díky vlastnímu vývoji a technickým novinkám. Svým obchodním talentem prosadil výrobky do celého světa, ať již do USA, Kanady, Mexika, Kolumbie, Chile, Peru, Uruguaye, Izraele, Austrálie a na Nový Zéland. Jednotlivé dodávky kontejnerů KOVOBEL byly vyexpedovány i do Hongkongu, Jižní Koreje, Nové Kaledonie nebo na ostrov Saint Martin. Obdivuje mladou generaci, jak se sžila s informačními technologiemi. Jeho štěstí má mnoho podob – třeba možnost být stále zaměstnán na plný úvazek.

Ročník 2015

Ing. Radka Prokopová
Manažerka Roku 2015

Alca plast, s.r.o.

Vede firmu, která si získala mimořádné postavení na trhu nejen v ČR, ale v dalších 40 zemích. Alca plast je největším výrobceem sanitární techniky ve střední a východní Evropě a sortiment obsahuje přes 580 položek jako jsou ventily, sifony, žlaby, WC sedátka. Nebojí se velkých investic do výroby, chápe rostoucí úlohu designu v komunikaci se zákazníkem a posiluje image značky vůči obchodním partnerům. Oporou je jí rodinný business a občasný odpočinek při sklence dobrého moravského vína. Nepodceňuje vhodnou medializaci úspěchů svého týmu.

Ing. Miroslav Dvořák
Manažer Roku 2015

MOTOR JIKOV Group a.s.

Svébytný manažerský talent, který dokáže vidět efektivitu manažerského řízení firem v neobvyklých vazbách. Snaží se uplatňovat takový model, který se blíží k ideálu jednoduchosti a maximální výkonnosti. Odvážně deleguje povinnosti na své spolupracovníky tak, aby tvořivým způsobem vnášeli do zdánlivě rutinných záležitostí svěží vítr a byli nositeli životadárných myšlenek. Být přínosem této planety pro něj znamená vidět byznys v těsném propojení se zákonitostmi přírody, udržitelnosti a společenskou odpovědností. Jeho nezkrotnou láskou je dechovka Jižani, s níž osobně koncertuje jako muzikant i dirigent.

Ročník 2014

Mgr. Zuzana Ceralová Petrofová
Manažerka Roku 2014

PETROF, spol. s r.o.

Když se ujala řízení firmy, musela udělat řadu nepopulárních kroků a bojovat s názory rodinných příslušníků na to, jak vytvořit ze značky opět celebritu na světovém trhu. Nenechala se odradit a šla svou cestou zdravé logiky. Její manažerské dovednosti a zkušenosti se staly uznávanými a inspirativními. PETROF opět září na mezinárodním hvězdném nebi hudebních nástrojů. Je největším výrobcem akustických klavírů a pianin v Evropě. Obchoduje na 5 kontinentech a vyváží do více než 65 zemí. Od roku 1864 bylo pod značkou PETROF vyrobeno 630 000 klavírů a pianin. Jde o precizní ruční práci a chráněné know how.

Ing. Daniel Beneš, MBA
Manažer Roku 2014

ČEZ, a. s.

Manažerský lídr, který začal do života uvádět myšlenku nové orientace společnosti ČEZ jako zákaznicky postavené, jež bude firmám i domácnostem partnerem a rádcem, nejen prodejcem elektrické energie a plynu. Ve své strategii klade důraz na význam obnovitelných zdrojů a zaměřuje se na ochranu životního prostředí propojenou s byznysem jako nezbytného faktoru udržitelnosti, a to nejen v podmínkách ČR, ale celosvětově. K ojedinělých schopnostem tohoto výjimečného manažera patří schopnost udělat si čas a účastnit se konferencí, manažerských setkání a diskusí nad stylem práce manažerů, jejich potřebami a celospolečenským posláním.

Ročník 2013

Ing. Jaroslava Valová
Manažerka Roku 2013

SIKO KOUPELNY a.s.

Zakladatelka společnosti, která mnoha zákazníkům nabízí nepřeberný sortiment všeho, co potřebují k příjemnému životu doma, zůstala stejně pokorná a skromná jako když začínala kdysi „z ničeho“. Tyto dvě vlastnosti vždy provázely její manažerské aktivity, jednání se zaměstnanci i dodavateli. Firmu stavěla v horizontu mnoha let dopředu, aniž pomýšlela na okamžité výhody. Jasná struktura rozvoje po prvních úspěších, to byla jistota, o niž se posléze celé vedení rodinné společnosti mohlo opřít. Jaroslava Valová není milovnicí krásných slov, kterými se dá ledascos zastřít. Opírá se o výsledky a fakta, posléze teprve hodnotí.

Ing. Karel Žďárský
Manažer Roku 2013
Farmet a.s.

Východočeská společnost, kde se rodí stroje, po nichž je vysoká poptávka. Patří k nejžádanějším na trhu, mají unikátní přidanou hodnotu. Do detailu kopírují potřeby praxe. Farmet exportuje zejména na východní trhy, dále do EU a USA a Kanady, kam putuje až 80 % produkce. Jak je to možné? Ing. Karel Žďárský totiž po celou dobu pečuje o dobré jméno firmy, výrobků, i služeb. Ale jako majitel a ředitel společnosti vždy dbal také na vlastní vývoj technologií i konstrukcí zemědělských strojů a lisů na výrobu krmiv či olejů. Farmet vznikl v  roce 1992 a již víc než 25 let je v rukou rodiny. Základem manažerského řízení je snaha reagovat na trendy v zemědělství a potravinářství.

Ročník 2012

Mgr. Olga Kupec, Ph. D.
Manažerka Roku 2012

Abydos s.r.o.

Řídit firmu, která se zabývá opracováním odlitků a jejich povrchovými úpravami jako je broušení nebo tryskání, pohybovat se spíše v manažerském světě mužů zaměřeném na výkon,  to zvládá tato žena na výtečnou. Ctí totiž termíny, kvalitu a dodržení slibu. I proto Abydos dodává pro slévárny v Německu, Rakousku, Švýcarsku a Česku. Styl práce špičkové manažerky a zájem o nové trendy v této profesi vytvořil z firmy modelový příklad, jak zvládat složité požadavky trhu na technické profese. Péči o personální otázky se zde věnovali již dávno před tím, než nedostatek pracovních sil  začal být naléhavým napříč Evropou.

Ing. Jan Světlík
Manažer Roku 2012

VÍTKOVICE HOLDING a.s.

Ing. Jan Světlík je výrazná postava ostravského regionu, která se svými prognostickými  a manažerskými schopnostmi zasadila o uvedení mnoha zajímavých vizí do života. Jeho podnikatelská fantazie dala vzniknout řadě nadčasových projektů. Pro někoho kontroverzní průmyslník, pro jiného výjimečná postava byznysu. Každopádně odvážný člověk, který se nebojí nést rizika. Tím jeho manažerské řízení vyniká. Někdy se zdá, že Jan Světlík zcela propadá strategiím a snaží se vytvořit model efektivně fungujících firem, které budou zodpovědné i za zaměstnanost na Ostravsku. I přes dílčí neúspěchy je jeho manažerská cesta strmá a originální vybízející k čerpání zkušeností.

Ročník 2011

prof. MUDr. Eva Syková, DrSc.
Manažerka Roku 2011

Ústav experimentální medicíny AV ČR

Ocenění Manažerka roku 2011 dostala prof. MUDr. Eva Syková, DrSc. za svůj mimořádný manažerský přínos Ústavu Experimentální medicíny AV ČR. Zasadila se o to, aby věda a průmysl na sebe nehleděly jako nepřátelé, ale staly se partnery a poznatky vědeckého bádání se tak co nejrychleji mohly implementovat do praxe.  Dlouhodobě lobuje za to, aby  ženy ve větší míře působily ve vedoucích funkcích, protože svým myšlením, způsobem řešení problémů a schopností komplexního náhledu mohou všechny organizace výrazně obohatit a přispět k jejich vyšší konkurenceschopnosti. I v roli senátorky úročí své letité manažerské zkušenosti.

Lubomír Stoklásek
Manažer Roku 2011

AGROSTROJ Pelhřimov, a.s.

Lubomír Stoklásek přebíral AGROSTROJ Pelhřimov v roce 1997 ve stavu téměř kritickém. Měl odvahu důsledně společnost restrukturalizovat a dát jí jasný směr. Muž na správném manažerském místě, upozorňoval už v devadesátých letech na to, že pro úspěch českého průmyslu je třeba především schopných lidí, kteří znají své řemeslo a dokáží se popasovat také s novinkami, jež technologický vývoj přináší. Měl tím na mysli technicky vzdělané pracovníky, o jejichž výchovu se jako předseda představenstva a generální ředitel pelhřimovské společnosti zasadil tím, že jim umožnil nabírat zkušenosti, získávat praxi anebo je podpořil například stipendijními programy. Podnikání v jeho pojetí může být také trochu risk, je-li postavený na správných informacích a důmyslných analýzách. Humor by podle něj měl být ingrediencí každodenní práce.

Ročník 2010

Ing. Senta Čermáková
Manažerka Roku 2010
Hewlett-Packard s. r. o.

Být ženou ve světě IT není lehké. Aby vynikla, musí se vždy velmi snažit. Na druhou stranu ale Ing. Senta Čermáková, která ocenění Manažerka roku 2010 získala v pozici regionální ředitelky vztahů s médii a analytiky v oblasti technologických služeb, říká, že diverzitu IT potřebuje, protože tato oblast je mnohem širší – nejde jen o programování, ale také komunikaci, projektové řízení a složitou analýzu. Byla optimistkou a zdá se, že na její slova dochází. Jako dobrá manažerka se vždy dokázala obklopit skvělými lidmi, kterým dala prostor uplatnit se, a být přínosným spoustou zajímavých řešení.

Ročník 2009

Muriel Anton
Manažerka Roku 2009

Vodafone Czech Republic a.s.

Muriel Anton nastoupila do čela Vodanone Czech Republic a. s. v roce 2008. Během své manažerské kariéry se stala jednou z nejvlivnějších žen českého byznysu. Pro ni osobně byl vždy zajímavým tématem ženský element v podnikání. V současnosti se plně věnuje projektu, který má za cíl mentorovat šikovné české ženy a pomáhat jim s rozvojem jejich úspěšné manažerské kariéry, a to nejen u nás, ale i ve světě. Manažerka roku 2009 si zamilovala krásnou českou krajinu a svůj volný čas ráda tráví na Slapech. Každoročně nevynechává také vrcholnou kulturní událost – Karlovarský filmový festival.

Ing. Zbyněk Frolík
Manažer Roku 2009

L I N E T spol. s r.o. 

Do manažerského řízení prosazuje tento muž s obdivuhodným podnikatelským duchem racionalitu a mimořádnou orientaci na potřebu zákazníka, zejména nemocnice a domy pro seniory. Výjimečně technologicky konstruované nemocniční postele jsou sofistikovanými výrobky, které potřebuje celý svět. Zbyněk Frolík vytvořil celosvětově nový obor, který přináší v péči o nemocné patřičný komfort. Reprezentant skvělého manažerského umění se podílí na prosazování inovací napříč českým průmyslem, hájí až rebelantské myšlenky týkající se propojení akademické sféry, vědy a výzkumu, s potřebami firem až po netradiční výchovu nejmladší generace v technických školkách.

Ročník 2008

Dr. Bohuslava Šenkýřová
Manažerka Roku 2008

Vysoká škola finanční a správní, o.p.s.

Zakladatelka nového směru ve výchově budoucích manažerů a podnikatelů aniž tušila, položila pilíř seberealizace nespočtu osobností u nás. Její předvídavost, smysl pro synergie, vytváření systému hodnot ve vzdělávání i nezkrotná fantazie a stálé sny, to vše jsou atributy, které nastavily zrcadlo konkurenci v soukromém školství v ČR. Na akademickou půdu vnesla život plný změn a energie, a vytvořila dnešní Společenství škol, jímž dává možnost kvalitního vzdělávání malým dětem i zkušeným šéfům firem. Osou tohoto úsilí a ojedinělého manažerského přístupu je nápaditý vztah k výuce, jejímž posláním je rozvíjet potenciál talentů.

doc. Ing. Jiří Cienciala, CSc.
Manažer Roku 2008

TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.

Činorodá, energická postava české manažerské scény, která se zapsala do povědomí odborné veřejnosti jako osobnost, která neodmyslitelně patří k českému průmyslu. Svými odvážnými metodami řízení, vycházejícími z poznatků a zkušeností praxe, posunul chápání manažerské profese u nás. Patří také k nesmlouvaným kritikům těch, kteří se snaží zavádět do praxe vše, co odporuje zdravému rozumu. Jeho úsilí o vytváření podmínek k rozvoji průmyslu směrem, který zajistí rozvoj ekonomiky ČR a zaměstnanost, je zároveň hledáním směru, který bude prospěšný všem občanům, nejen firmám. Proslul jadrným humorem, který nastavuje kritické zrcadlo nešvarům společnosti.

Ročník 2007

Ing. Eva Kárníková, MBA
Manažerka Roku 2007

Diners Club Czech, s.r.o.

Svět platebních karet se pro Ing. Evu Kárníkovou stal patrně osudným. Je to osobnost, která toho ví o platebních kartách a věrnostních programech tolik jako málokterý odborník. Její manažerské pozice vždy představovaly velkou příležitost, jak ostatní motivovat k vynikajícím ekonomickým  výsledkům a jak dát impuls k tvořivému obchodnímu umění. Jako manažerka vždy fandila ženám v businessu a přemýšlela, jak vybalancovat příměří mezi kariérou a osobním životem. Zasáhla do řady diskusí na téma matka a manažerka, a společně s řadou dalších nadmíru vytížených žen hledala odpovědi i v genderové rovině.

Ing. Vladimír Mráz
Manažer Roku 2007

Kooperativa, pojišťovna, a. s.

Charisma tohoto vizionáře a vynikajícího znalce pojistného trhu dalo vzniknout pojišťovně, která již od svých začátků byla výjimečná. S laskavostí sobě vlastní dbal o mezilidské vztahy, mezi své nejbližší spolupracovníky si volil skutečné osobnosti, zajímal se o radosti i starosti svého týmu a nad jiné miloval humor.  Rád spojoval příjemné s užitečným a tak dal i základ k unikátní a ceněné obrazové sbírce tohoto pojišťovacího domu.V problémech nehledal složitosti, uměl delegovat úkoly a svým podřízeným dával prostor k seberealizaci. Jeho manažerské umění je nenapodobitelné a obdivuhodné.

Ročník 2006

Ing. Petra Škopová, MBA
Manažerka Roku 2006

CHOVSERVIS, a.s.

Praktický přístup k věci a spousty optimismu a pozitivních emocí, možná i tak by se dal charakterizovat manažerský přístup Ing. Petry Škopové k životu. Dokáže pracovat v plném nasazení, pokud je přesvědčena, že to, co dělá má smysl. Její kreativita a nezměrná chuť prosazovat nápady do praxe je často hnacím motorem toho, že se jí věci daří. Svým nadšením dokáže přesvědčit tým o správnosti toho kterého řešení. I ona má své sny, kterým věří. Vedou jí na cestě profesním životem, formují její názory, jsou její oporou. Její nevyčerpatelná energie je živlem, který charakterizuje její cestu za štěstím.

Dipl. Kfm. Detlef Wittig
Manažer Roku 2006

ŠKODA AUTO a.s.

Do firmy přišel s nadčasovou vizí, z níž i dnešní vedení automobilky čerpá. Lidé potřebují velká, dostupná auta, která něco vydrží. Tedy taková, která jsou určená pro praktický život. I to byl mimo vynikajících hospodářských výsledků podniku v roce 2005 důvod, společně  s expanzí automobilky do Číny, proč Dipl. Kfm. Detlef Wittig zaujal hodnotitele soutěže MANAŽER ROKU. Oceňovali jeho snahu vidět na léta dopředu a chápat skutečné potřeby zákazníků, a to v rozměru celosvětovém. I dnes působí v oblasti automobilového průmyslu a ve volném čase se věnuje aktivitám na podporu kulturního života.

Ročník 2005

Jana Malá
Manažerka Roku 2005

Moravská ústředna Brno, družstvo umělecké výroby

Od roku 1990, kdy je v čele výrobního družstva, jež se stalo největším výrobcem a distributorem plyšových a textilních hraček v ČR, se snaží vést svůj tým tak, aby se vždy mohla každému podívat zpříma do očí. Za dobu jejího působení v této pozici nevykázalo družstvo ani jednou finanční ztrátu. Inovativním přístupem k obohacování sortimentu hraček se snaží působit na děti v širokém slova smyslu a formovat jejich přirozenou touhu si hrát. Věří v to, že tvořivý potenciál člověka vedený správným směrem je významnou základnou k jeho pozdějšímu nazírání na svět.

Ing. Pavel Kafka, dr.h.c.
Manažer Roku 2005

Siemens, s.r.o.

Ještě než tato významná osobnost českého businessu zazářila na pódiu Žofínského paláce, bylo mnohým jasné, zač si nejprestižnější manažerské ocenění odnese. Člověka a jeho tvořivé schopnosti považuje za to nejcennější bohatství firem. A  podle toho také společnost Siemens v České republice Ing. Pavel Kafka, dr. h. c. řídil. Za jeho působení obrat společnosti rostl, a to i díky důsledné personální politice. Pavel Kafka v lidech vždy dokázal rozpoznat talent a nebál se jim svěřit zodpovědnost.  I dnes je mnohým manažerům vzorem. Podporuje projekty udržitelného rozvoje, zasazuje se o růst prestiže manažerů u nás, prosazuje technické vzdělávání nejmenších a zasazuje se o propojenost  výzkumu s potřebami firem.

Ročník 2004

Ing. Ludmila Petráňová
Manažerka Roku 2004

ČEPS, a.s.

Představuje populární manažerskou ikonu, označenou jako jednu z nejzajímavějších žen nejen v ČR, která se svojí činorodostí snažila o to nejlepší jméno společností, v nichž působila. Vždy se zasazovala také o celospolečenské uznání významu manažerské profese, na niž jsou kladeny nejen ve firmách mimořádné nároky. Ostře vnímala požadavky, které byly na začátku tohoto tisíciletí na manažery kladeny, své týmy však řídila s přehledem i nadhledem. Patří k profesionálkám energetického trhu s mezinárodním přesahem. Projekty, na nichž se podílela, řešila vždy s dávkou erudice ženy s technickým vzděláním i vnímavostí ženy matky, která má na starost také rodinu. Fandí celoživotnímu vzdělávání manažerů.

Ing. Zdeněk Burda
Manažer Roku 2004

SKANSKA CZ a.s.

Tato ryzí osobnost patřila k manažerským perlám praxe. Nebyl to člověk, který by si potrpěl na ovace, spíše se vždy snažil udělat vše pro zákazníky, zadavatele náročných staveb, a pro své zaměstnance. Vést je a ukazovat jim příležitosti, jež bylo možné uchopit, to byla jeho velká přednost. Snažil se směrovat management tak, aby ho neklesal na mysli, pokud přišel neúspěch ve výběrovém řízení, učil ostatní, že s prohrami se musí umět firma učit žít. Přesto zakázky, pod něž se podepsal, bývaly z hlediska kvality tím nejlepším, co české stavebnictví odvedlo. Obor miloval stejně jako smysl pro humor a nadsázku nebo sport a občasné poklábosení v hospůdce u dobrého piva.

Ročník 2003

Ing. Jitka Pantůčková, CSc.
Manažerka Roku 2003

Komerční banka, a.s.

V roce 2003 byla jedinou vrcholovou manažerkou v mužsky orientovaném týmu Komerční banky, přesto si dokázala vytvořit respekt kolegů. Jako jedna z mála špičkových  manažerek na korporátní scéně se prosadila zcela jednoznačně. Jako výkonná ředitelka a členka výboru ředitelů byla v Komerční bance zodpovědná za úsek provozu. Hodnotitelskou komisi soutěže zaujal její vyhraněný manažerský styl a vysoké osobní nasazení, díky kterému se jí otevřely také brány v bankovním sektoru v zahraničí. Nyní působí v roli předsedkyně představenstva  Société Générale v Albánii.

JUDr. Martin Roman
Manažer Roku 2003

ČEZ, a.s.

O tom, že ekonomické výsledky společnosti ČEZ dosahovaly na počátku nového tisíciletí nadstandardních hodnot, nebylo třeba nikoho přesvědčovat. Pod manažerským vedením osobnosti  s neobvykle rozměrným charizmatem zářil ČEZ na hvězdném nebi ve všech možných polohách. Martin Roman vynikal schopností posuzovat skutečnosti v synergiích a souvislosti viděl i tam, kde by je málokdo hledal. Problémy dokázal řešit s úsměvem na rtech a s vědomím, že vše je zvládnutelné. Společenskou odpovědnost sice tehdy neuměl nikdo ještě definovat, ale on ji promítal do principů manažerské morálky svědomitě a s plnou vážností.

Ročník 2002

Ing. Ludmila Koutská
Manažerka Roku 2002

TOP HOTEL Praha, s.r.o.

Byla ve své době nejmladší osobností oceněnou v soutěži MANAŽER ROKU. V pozici generální ředitelky TOP HOTELU Praha jej dovedla do desítky těch nejlepších hotelů v republice. Jejím manažerským přínosem byla citlivá komunikace vně hotelu a organizovaná setkání lidí z byznysu a společenského dění. Její působiště se brzy stalo křižovatkou byznysmenů, umělců, novinářů. Hotelnictví je obor, který Ing. Ludmile Koutské přirostl k srdci a nejen proto, že jej vystudovala. Ale o místo v něm se dělí s hudbou. Původně totiž Manažerka roku 2002 zakotvila na konzervatoři. Ve volném čase si s chutí zahraje na housle.

Ing. Bořivoj Kačena
Manažer Roku 2002

Stavby silnic a železnic, a.s.

Uznávaným odborníkem se stal nejen proto, že rozuměl technickým záležitostem, ale i proto, že se zajímal o vše nové, co souviselo s vedením firmy. Jeho zodpovědnost byla násobená citlivým vztahem k zaměstnancům, jejichž práce si vážil, ať šlo o dělníky nebo kolegy v managementu. Zanechal své osobní stopy na mnoha stavebních dílech ČR, ať to byly to mosty, železniční koridory, rekonstrukce tramvajových tratí. Věděl, že je nutné dbát o dobré jméno firmy a úměrně tomu ji medializovat. S chutí prosazoval nové postupy a technologie v oboru stejně tak jako se rád dělil o poznatky z uplatňování nových metod řízení. Miluje divadlo, jemuž zasvětil mnoho svého volného času.

Ročník 2001

Ing. Jana Kozáková
Manažerka Roku 2001

TANEX PLASTY a.s.

Osobní nasazení pro firmu, která se prosadila v oboru výroby plastů, nesmlouvavost a zásadovost, takové vlastnosti provázely tuto manažerskou osobnost řadu let. Nikdy nestavěla ve svém rozhodování vzdušné zámky ani cíle, které se nedaly splnit. Své kolegy motivovala k tomu, aby vždy dostáli povinnostem a nepřipouštěla výmluvy, či tvrzení, že to či ono nejde. Právě proto dokázala obstát v jakékoli diskusi na ekonomické téma. Nežila však jen prací, naučila se relaxovat cestováním a pobytem u moře, které jí navracelo síly a připravovalo půdu pro další nápady.

Ing. Jiří Majer
Manažer Roku 2001
Dřevozpracující družstvo Lukavec

Zabýval se systémem managementu a vytvářel model řízení družstva tak, aby se postupnými změnami stávalo produktivnější a jeho ekonomika dosahovala zajímavějších parametrů. Společenskou odpovědnost prosazoval do řízení dříve, než se tento pojem stal ve firmách samozřejmostí. Dbal na ekologické zásady hospodaření i vztah k místu, kde družstvo podniká. Položil základy moderní velkovýroby dřevotřískových desek pro produkci nábytkových dílců.  Osobitý pohled tohoto manažera se zvláštní schopností vidět věci a jevy v souvislostech v dobrém slova smyslu provokoval k vášnivým diskusím i předávání zkušeností.

Ročník 2000

Ing. Dagmar Negrová
Manažerka Roku 2000

AGROFERT HOLDING, a. s.

Během svého patnáctiletého působení v AGROFERT HOLDING, a. s. vykonávala Ing. Dagmar Negrová funkci finanční ředitelky. Byla zodpovědná za velké fúze i akvizice, úspěšné nastavení controllingu a informačního systému v oblasti financí. Právě finance jsou její vášní, které zasvětila svůj profesní život. Říká, že pokud má firma prosperovat, neměl by management přihlížet, ale řídit a kontrolovat, být důsledný a rozpoznat včas ty správné informace. Přesto, že byla nadmíru vytížená svými pracovními povinnostmi, měla svůj obor nesmírně ráda a dodnes mu je věrná. Mezi její vzory patří například Tomáš Baťa či T.G. Masaryk.

Ing. Zděněk Pelc, CSc.
Manažer Roku 2000

GZ Digital Media, a. s.

Společnost GZ Media, a. s. má zvuk po celém světě. A to díky svému majiteli a obdivuhodnému manažerovi, který nepropadl mánii cédéček a empétrojek, ale zůstal věrný nejlepšímu hudebnímu nosiči, jehož kvality potvrzují i všechny světové výzkumy. Vinylu. V závodech na Berounsku se vyrábí už desítky let. Příběh Manažera roku je pro nás všechny vzkazem – nezapomínejme na zdravý selský rozum a nepropadejme slepě trendům. Važme si kvality a oceňme ji. Společnost je příkladem inovací, které produktu dávají tu nejvyšší přidanou hodnotu. A v jejím sortimentu najdete mimo vinylových desek například krabičky na produkty kosmetických gigantů – tedy díla polygraficky nesmírně náročná.

Ročník 1999

Ing. Helena Rögnerová
Manažerka Roku 1999

Fakultní nemocnice v Motole 

Zavést do práce řád, respektovat požadavky na systematičnost řízení takového komplexu jako je nemocniční areál v pražském Motole, to vyžaduje nezměrné organizátorské a manažerské umění. Výsledky nemocnice zdaleka dnes nejsou jen o přístrojovém vybavení nebo špičkových diagnostických metodách lékařů. Vyžadují zázemí, které pro vysoce odbornou péči o pacienty poskytuje management. Svůj tým vedla Helena Rögnerová s plnou zodpovědností. Uvědomovala si, nakolik provázaný je dobrý manažerský přístup se službami týkajícími se zdraví lidí a kolik životů svým způsobem dokáže ovlivnit.

Ing. Jan Mühlfeit
Manažer Roku 1999

MICROSOFT, s.r.o.

Do společnosti MICROSOFT nastoupil v roce 1993 jako marketingový ředitel, od roku 1997 zastával pozici generálního ředitele a českou pobočku vedl. Jeho manažerské metody práce byly orientované na výkon i kvalitu, a neotřelou motivační komunikaci s podřízenými. Za jeho mimořádný přínos společnosti, skvělé ekonomické výsledky i schopnosti vést tým progresivním stylem byl v roce  1999 oceněn titulem Manažer roku. Dnes je světově uznávaným koučem, stará se o mentální přípravu českých olympioniků a také napsal mezinárodně uznávaný bestseller Pozitivní leader, který inspiruje manažery napříč kontinenty.

Ročník 1998

Edita Šimáčková
manažerka Roku 1998

Severochema, družstvo pro chemickou výrobu, Liberec

Manažerka, která vynikala svou odvahou a uměním říkat věci přímo. Energií sobě vlastní  a vizionářskými plány, na něž mnozí v 90. letech nebyli připraveni, se snažila členům družstva nastínit, že investice do výroby, nových obalů nebo péče o životní prostředí jsou důležitější, než krátkodobé cíle s vidinou rychlého zbohatnutí.  Její nadšení pro změny vedoucí k prosperitě družstva se brzy ukázalo jako nosné. Dokázalo i hory přenášet. S nadhledem a zdravým selským rozumem dokázala zdánlivě neřešitelné složitosti dovést ke zdárnému konci. Zabývala se etikou podnikání a nadčasově dbala na dobré obchodní vztahy.

Ing. Rudolf Černý
Manažer Roku 1998

KAROSA a.s.

Devadesátá léta minulého století charakterizuje vznik mnoha firem a utváření novodobého manažerského myšlení při jejich vedení. Bylo to období objevování erudice a skrytého potenciálu mnohých osobností. Patřil k nim i Rudolf Černý, který dodnes představuje ikonu šéfa automobilového průmyslu. Prosazoval náročné investice a inovace, jejichž návratnost dokázal zdůvodnit jasnými argumenty. Vystupoval jako moudrý představitel odvětví, který se neřídil jen čísly, ale vždy posuzoval rozvoj firmy i s ohledem na potřeby zaměstnanců, jimž se snažil vytvořit takové prostředí, které by je motivovalo ke špičkovým výkonům a vlastní spokojenosti.

Ročník 1997

Ing. Marie Parmová
Manažerka Roku 1997

Union banka, a.s., Ostrava

Ing. Jiří Pevný
Manažer Roku 1997

AGROSERVIS, 1. zemědělská a.s. Višňové

Vědět, jak být užitečný v zemědělství, které se u nás neprávem často ocitalo v pozadí zájmu společnosti. I tak by se patrně dalo shrnout to podstatné, co zrcadlí manažerskou práci Ing. Jiřího Pevného. Hledání místa na trhu, profilování firmy jako specialisty na prodej a servis zemědělské a komunální techniky, prodej kukuřice, řepky a jiných komodit, poradenství ve výživě zvířat nebo třeba vnitrostátní a mezinárodní doprava, to vše jsou směry, jimiž se firma vydala. Dnes je silnou ekonomickou jednotkou, která si zakládá na stabilitě a jistotách.

Ing. Štěpán Popovič
Manažer Roku 1993 a 1997

AGC Flat Glass Czech

Toto jméno je neodmyslitelně spjato s Teplickem.  Zde totiž dlouhá léta Ing. Štěpán Popovič šéfoval tehdejšímu podniku Glaverbel Czech, v jehož šlépějích pokračuje AGC Flat Glass Czech. Sklárenství jej provází prakticky celou profesní dráhu – od technologa se vypracoval až do vrcholových manažerských pozic. Firmu v roli ředitele úspěšně dovel na ruský trh. Byla příkladem, od něhož se učil celý sklářský koncern. Vždy  tvrdil, že manažer potřebuje také krom skvělého týmu, pracovitosti a osobního nasazení také kousek štěstí – být na správném místě ve správný čas. Od každého manažera vždy vyžadoval, aby měl sociální cítění a v lidech neviděl pouze zaměstnance či kolegu. Ve volných chvílích rád hraje na klavír.

Ing. Jan Rýdl
Manažer Roku 1997

TOS VARNSDORF a.s.

Z firmy se stal špičkový rodinný podnik na základě úcty k lidské práci, myšlence a tradici i  díky podnikatelské odvaze riskovat. Rozvážná a moudře uplatňovaná strategie řízení dala základ vysoké konkurenceschopnosti. Společnost je předním světovým producentem obráběcích strojů se specializací na výrobu horizontálních frézovacích a vyvrtávacích strojů a obráběcích center. Celý sortiment se uplatňuje na nejnáročnějších světových trzích. K současným největším odběratelům patří Ruská federace, Polsko, Česká republika, SRN a další státy Evropské unie, Kanada, USA aj. Roste prodej do Číny, Indie, Brazílie. Pozoruhodná je péče o zaměstnance, působí zde již celé generace techniků a dělníků.

Ing. Pavel Navrátil, CSc.
Manažer Roku 1993 a 1997
ZD Trhový Štěpánov a.s.

Přestože na počátku devadesátých let měla mnohá zemědělská družstva problémy, ZD Trhový Štěpánov a. s. nastoupilo úspěšnou cestu prosperujícího podniku, jehož program se soustředí dodnes především na chov skotu, rostlinnou výrobu či stájové technologie. Už v letech 1993 a posléze 1997 dosáhlo takto dobrých výsledků zásluhou Ing. Pavla Navrátila, CSc. Tento fakt neunikl hodnotitelské komisi soutěže MANAŽER ROKU. A protože opravdu umí, je zdatný manažer, jehož zkušenosti mají nevyčíslitelnou cenu, stále v centru dění.

Ročník 1996

Ing. Helena Pískovská
Manažerka Roku 1996
TESCO ČR, a.s.

Jako jedna z předních manažerek na konci minulého století, kdy systémy managementu u nás nebyly tolik propracované, stejně jako nebyla na patřičné úrovni společenská prestiž žen ve vedení firem, se musela zpravidla spoléhat sama na sebe a vycházet při řízení týmu ze zkušeností z běžných mezilidských vztahů. O nich věděla, že jsou křehké, ale na druhé straně dokáží, pokud jsou dobré a vstřícné, nahradit mnohé byrokratické přístupy, které považovala za zbytečné. Dokázala vypozorovat, co a v jakou dobu její kolektiv potřebuje k tomu, aby podával maximální výkon. Snažila se porozumět lidským starostem i radostem, aby na základě toho dokázala motivovat své podřízené k užitečné práci, jež přispívala k příjemnému nakupování v obchodním domě.

Václav Kadlus
Manažer Roku 1996

Vítkovice – PRODECO, spol. s r.o.

Václav Kadlus se zapsal do historie manažerů, průkopníků managementu v novodobé historii podnikání v ČR, zlatým písmem. Muž, který ctil etiku businessu i manažerské práce nade vše, který za každých okolností dodržel slovo, což také vyžadoval od svých nejbližších spolupracovníků. Byl znalcem důlní techniky a vynikajícím odborníkem strojařem stejně tak jako obchodníkem s nadáním diplomata. Firmu, již vedl, dokázal vidět v nadčasových souvislostech. Velmi dbal na ochranu životního prostředí, velkoryse podporoval řadu aktivit, které pomáhaly řešit to, co dnes nazýváme společenskou odpovědností.

Ing. Ivan Kratochvíl, CSc.
Manažer Roku 1996
Cement Bohemia Praha, a.s.

Manažer – povolání, či snad lépe poslání podle Ivana Kratochvíla, který se v odvětví stavebnictví, výrobě cementu pohybuje celý život, je činností vysoce tvořivou. A také odpovědnou. V roce 2001 vydal knihu s titulem O řízení vážně i s úsměvem. Manažer má být dle jeho slov člověk, který vidí dál, než jen za hranice své funkce. Musí spatřovat i to, jakým způsobem ovlivňuje prostředí, v němž se aktivity společnosti odehrávají, všímat si jejích dopadů na komunitu a nikdy nesmí zapomínat na to, že Česká republika překypuje šikovnými lidmi, kteří toho hodně umí.

Ing. Arnošt Poul
Manažer Roku 1996
Elektrárny Opatovice, a.s

Mít na paměti skutečnost, že na spolehlivosti provozu elektráren je závislá spousta odběratelů, ať firem či domácností, určitě člověku na klidu nepřidá. Rozhodující činností tohoto podniku je totiž výroba, dodávka a prodej elektrické energie, tepla a stavebních hmot. Přitom orientace na potřeby zákazníků je prvořadá stejně jako ekologicky šetrné využívání přírodních zdrojů. Pro jednoho z předních dodavatelů energií v ČR je to základ podnikání. Uplatnit v tomto požadavku manažerské dovednosti tak, aby vše provázaně fungovalo, chce jistou dávku rozvahy i zkušeností. Je to předpoklad nejen úspěchu, ale také troše pohody, kterou si manažeři, pracující často pod tlakem, opravdu zaslouží.

Ročník 1995

Ing. Stanislav Kázecký, CSc.
Manažer Roku 1995

ZVVZ  a. s.

Rozvážnost a důkladné posuzování věcí jsou bezesporu vlastnosti, které patří k osobnosti Ing. Stanislava Kázeckého, výrazné osobnosti české manažerské obce. Respektování názoru ostatních i důstojnosti člověka jako tvůrce všeho, čím společnost disponuje, to jsou další typické rysy muže, který vždy rád naslouchá ostatním. Jeho manažerské charisma dokáže stmelovat týmy a motivovat ke zvládání i složitých zadání. Vždy vystupuje jako pozorný šéf, jemuž záleží výsledku i cestě, jakou se k němu dospělo. Raději pochválí než kritizuje. Během své letité praxe na předních manažerských postech se zasazuje také o to, aby ČR vnímal svět jako zemi vyspělé technické inteligence , jejíž potenciál má stále co nabídnout.

Ing. Jan Pavlíček
Manažer Roku 1995

MILO Olomouc, a.s., Olomouc

Ing. Lubomír Soudek
Manažer Roku 1995

ŠKODA, a.s., Plzeň

Ročník 1994

Ing. Ivan Domecký
Manažer Roku 1994

ČETRANS, Ústí nad Labem

JUDr. Antonín Jízdný
Manažer Roku 1994

EURONOVA, a.s.

JUDr. Antonín Jízdný patří k průkopníkům obchodního podnikání u nás v novém, celoevropském pojetí. Byl to on, který jako jeden z prvních pomáhal uplatnit v ČR principy obchodních řetězců, jejichž model nabídl českému zákazníkovi standardy, na něž nebyl doposud zvyklý. Násobně se zvýšila kvalita prodeje, nebývale se rozšířila nabídka zboží a vytvořila se četná pracovní místa. V manažerském nazírání na vedení prodeje a implementaci nadnárodních zásad byl pozoruhodně odvážný. Rozuměl obchodu a věděl, za jakých podmínek může dobře fungovat. Stavěl vždy na vztazích mezi lidmi, dobré komunikaci a vtipu.

Ing. Petr Karas, CSc.
Manažer Roku 1994

ČEZ, a.s.

Celá kariéra Ing. Petra Karase, CSc. byla spjata s oblastí energetiky. Od roku 1990 působil jako generální ředitel společnosti ČEZ, a.s. a v letech 1992 až 1999 zastával post  předsedy představenstva. Patří mezi generaci manažerů-expertů, zkrátka těch, kteří se mohli ujmout TOP manažerské funkce, protože svůj obor skvěle znali a jejich zkušenosti byly vyvažovány téměř zlatem. Vždy si však uvědomoval, že nejen schopnosti, ale především dobré vztahy s lidmi, kolegy i zákazníky, patří k podstatným ingrediencím úspěchu a růstu i v odvětví energetiky. Od roku 2001 se dělil o své zkušenosti se studenty Vysokého učení technického v Brně.

Ing. Jan Sikora
Manažer Roku 1994
Pivovar RADEGAST a.s.

Radegast se v devadesátých letech stal významným pivovarem, který měl více než 5200 odběrných míst. Nebylo to ale jen díky distribuční síti, která vycházela vstříc národu „pivařů“, proč se podniku dařilo. Ing. Jan Sikora byl vždy vizionář a Radegast po revoluci postavil na základech plných inovací, investic a technologického pokroku. Pivovar začal také exportovat na zahraniční trhy, které už tehdy představovaly odbytiště s vysokými nároky nejen na chuťovou kvalitu zlatavého moku, ale výrobek by neměl šanci se na nich prosadit bez precizního a oku lahodícího obalového designu. Patří k váženým odborníkům pivovarství, ale také k manažerům s tahem na branku.

Ing. Antonín Surka
Manažer Roku 1994

Brněnské veletrhy a výstavy, a.s.

Jeho podstatnou vlastností je skromnost a snaha řešit záležitosti v klidu a s přehledem. Dokázal vidět problémy tam, kde byly, ale nezveličoval je, snažil se k nim přistupovat rozvážně i s otázkou, jaký přínos navrhované řešení nabízí. Sázel na jistotu osvědčených manažerských metod, tradice brněnského výstaviště i světové renomé některých veletrhů, zejména strojírenského. S chutí navazoval kontakty a spolupráci s profesními uskupeními, které reprezentují názory podnikatelů a manažerů, a dával jim při nejrůznějších akcích na Výstavišti patřičný prostor ke zviditelnění.

Ing. Jiří Zelenka
Manažer Roku 1994

ZD Krásná Hora nad Vltavou a.s.

Zemědělské družstvo Krásná Hora nad Vltavou hospodaří ve středním Povltaví. V 90. letech se v něm jako výrazná osobnost prosadil Ing. Jiří Zelenka, který v družstvu působí dodnes a zastává pozici předsedy představenstva. Po celou porevoluční historii se snažil jako jeden z hlavních pilířů výdělečných aktivit prosazovat chov mléčného skotu, nejen kvůli ideálním podmínkám přírodním, ale také jako aktivitu, s níž mají Češi bohaté zkušenosti a má u nás tradici. Léta se zasazuje o to, aby bylo zemědělství vnímáno jako prestižní a mělo odpovídající celospolečenské uznání. Protože má veřejnost mlhavé povědomí o moderním zemědělství, i z jeho iniciativy v roce 2017 podnik otevřel své brány všem zájemcům.

Ročník 1993

Ing. Vladimír Feix, dr. h. c.
Manažer Roku 1993

Český porcelán, akciová společnost

Pravděpodobně věkem nejstarší generální ředitel a předseda představenstva v ČR, který aktivně řídí firmu, v níž působí mnoho desetiletí. Je svéráznou osobností, která miluje řád a disciplínu. Úspěch firmy, výroba značkového cibuláku, porcelánu s modrou krví, je založen na mimořádných obchodních vztazích, vývoz se hodně orientuje na asijské trhy. Sám je autorem řady designových kousků hrnečků a dalších výrobků. Jeho nápady k oživení sortimentu jsou nekonečné. Také jeho životní filozofie je obdivuhodná: trh zásobovat tím, co lidem bude nejen dobře sloužit, ale budou se z toho moci těšit každý den. Prosazuje myšlenku, že cibulák není určen ke svátečním okamžikům, ale ve své univerzálnosti k jakékoli příležitosti.

RNDr. Ing. Miloslav Handl
Manažer Roku 1993

SETUZA, a.s.

Rok 1993 byl pro SETUZU dobrým rokem. A toho si při posuzování také všimla komise, jež na základě komplexních kritérií hodnotí to, kdo a proč by si zasloužil titul Manažer roku. Za své osobní nasazení, skvělé ekonomické výsledky a umění se zodpovědně rozhodovat či naslouchat zaměstnancům a mít smysluplné vize budoucnosti byl udělen RNDr. Ing. Miroslavu Handlovi, generálnímu řediteli společnosti. Mimo své manažerské působení v SETUZE se vždy zajímal o lokalitu, která byla s podnikem i jeho bydlištěm neodmyslitelně spjata. O Ústecko.

Ing. Miroslav Krejčí
Manažer Roku 1993

Chemické závody Sokolov, a.s.

V porevoluční době, kdy bylo typické, že v čele úspěšných podniků stáli experti v daném oboru, Ing. Miroslav Krejčí představoval výjimku. Jako absolvent VŠE se zaměřením na ekonomiku a řízení průmyslu nereprezentoval klasického zástupce TOP managementu, specialistu na chemii. To mu ovšem nebránilo v tom, aby uplatnil svůj potenciál a talent a Chemické závody Sokolov řídil poctivě a úspěšně. Podnik provedl zdárnou cestou privatizace. Zaměřil se také na ekologii, která se pro něj stala doslova srdeční záležitostí. V tomto směru se stal v České republice jedním z průkopníků.

Ing. Pavel Navrátil, CSc.
Manažer Roku 1993 a 1997
ZD Trhový Štěpánov a.s.

Přestože na počátku devadesátých let měla mnohá zemědělská družstva problémy, ZD Trhový Štěpánov a. s. nastoupilo úspěšnou cestu prosperujícího podniku, jehož program se soustředí dodnes především na chov skotu, rostlinnou výrobu či stájové technologie. Už v letech 1993 a posléze 1997 dosáhlo takto dobrých výsledků zásluhou Ing. Pavla Navrátila, CSc. Tento fakt neunikl hodnotitelské komisi soutěže MANAŽER ROKU. A protože opravdu umí, je zdatný manažer, jehož zkušenosti mají nevyčíslitelnou cenu, stále v centru dění.

Ing. Štěpán Popovič
Manažer Roku 1993 a 1997

AGC Flat Glass Czech

Toto jméno je neodmyslitelně spjato s Teplickem.  Zde totiž dlouhá léta Ing. Štěpán Popovič šéfoval tehdejšímu podniku Glaverbel Czech, v jehož šlépějích pokračuje AGC Flat Glass Czech. Sklárenství jej provází prakticky celou profesní dráhu – od technologa se vypracoval až do vrcholových manažerských pozic. Firmu v roli ředitele úspěšně dovel na ruský trh. Byla příkladem, od něhož se učil celý sklářský koncern. Vždy  tvrdil, že manažer potřebuje také krom skvělého týmu, pracovitosti a osobního nasazení také kousek štěstí – být na správném místě ve správný čas. Od každého manažera vždy vyžadoval, aby měl sociální cítění a v lidech neviděl pouze zaměstnance či kolegu. Ve volných chvílích rád hraje na klavír.

Ing. Radomír Zbožínek
Manažer Roku 1993
TAJMAC-ZPS, a. s.

Kořeny TAJMAC-ZPS sahají až do roku 1903. Přesně o devadesát let později společnost dokončila úspěšný transformační proces, jímž ji provedl Ing. Radomír Zbožínek a byl za to oceněn titulem Manažer roku 1993. Právě v devadesátých letech minulého století se podnik stal největším evropským exportérem obráběcích strojů do USA. V roce 2017 si z Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně  TAJMAC-ZPS, a. s. odnesl zlatou medaili za nejlepší inovaci výrobního stroje.  Podnik trvale patří ke špičce v inovacích, které jsou přirozenou součástí jeho úspěchu. Tuto cestu v porevolučním období nastartoval Ing. Radomír Zbožínek a před několika lety tak vznikl například závod na výrobu obráběcích strojů v Indii.