Názory účastníka 27. ročníku MR – Jana Juchelky

Názory účastníka 27. ročníku MR – Jana Juchelky

16 července, 2020

Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky, se přihlásil do 27. ročníku soutěže MANAŽER ROKU 2019. Představujeme vám jeho názory na níže uvedené otázky, ale i vysvětlení, proč vstoupil do soutěže.

Ing. Jan Juchelka
GŘ a předseda představenstva
Komerční banka a.s.

 

Krédo: Don´t be afraid to fail. Be afraid not to try.

Do čela KB nastoupil v roce 2017 jako vůbec první Čech od její privatizace do rukou francouzské Société Générale. Po nástupu do pozice CEO vytvořil a poté úspěšně spustil transformační program KB Change, který je inspirací pro celou skupinu SG. Je nadšencem, snaží se být příkladem pro ostatní. V oboru má nesmírné zkušenosti, působil ve FNM ČR, jako člen prezídia České bankovní asociace a člen NERVu. V KB prošel řadu ředitelských pozic zaměřených na korporátní a investiční bankovnictví.

Manažerský počin: Strukturální změny v KB v letech 2018 až 2020, největší za 20 let.

 

  1. Co považujete za Váš největší manažerský úspěch v posledních letech?

Strukturální změny v Komerční bance v letech 2018-2020. Banka prochází největšími změnami za posledních 20 let. Z tradičního hráče se mění na rychlou, digitální, technologicko-finanční společnost pro 21. století.

 

  1. Jaké vidíte v současnosti nejdůležitější změny ve stylu řízení?

Méně úkoluj a kontroluj. Více deleguj a důvěřuj.
Rovnováha mezi EGO, ECO a Intuice.
Méně pyramidy a více ekosystému.
Méně ulpívaní na procesech a více práce s lidmi.

 

  1. Jak řešíte potřebu převzdělávání (reskillingu) managementu a pracovníků vzhledem k nástupu digitalizace.

Digitalizace dle mého úsudku je méně o technologiích a více o lidském chápání, chování a přístupu k práci. Proto v KB dbáme na školení pro všechny v oblasti pochopení a schopnosti užívat technologie, ale hlavně na podpoře tvořivého přístupu při řešení problémů, sdílení a kooperaci s ostatními a otevřené komunikaci.

 

  1. Hlavní rizika naší planety se vztahují k ochraně životního prostředí a udržitelné budoucnosti. Jak je vnímáte a jak na ně reaguje vaše společnost?

Změny klimatu jsou asi největší výzva pro lidstvo, včetně businessů, kterým dnes kolektivně čelíme. KB přestala financovat uhelné projekty a zaměřuje se primárně na podporu a financování energetické proměny (Energy Transition). Společně s SG Group jsme vedoucí bankou v Evropě v této oblasti.

Ochrana životního prostředí se prolíná i do našeho vnitřního prostředí. Nepijeme z plastu, nepoužíváme plastové nádobí, snižujeme uhlíkovou stopu.

Investujeme a spolupracujeme se start-ups, které přemýšlejí o planetě stejně.

 

  1. Váš nejpádnější důvod, proč jste přijal nominaci do soutěže MANAŽER ROKU?

Mám vaši soutěž rád! J