Známe nejlepší manažery v ČR

mr_2015_velky
Celou fotogalerii naleznete ZDE

Kompletní výsledky naleznete ZDE

Předseda představenstva a generální ředitel společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. Miroslav Dvořák a jednatelka a výkonná ředitelka společnosti Alca plast s.r.o. Radka Prokopová byli dnes v pražském Paláci Žofín vyhlášeni absolutními vítězi soutěže MANAŽER ROKU 2015. Ocenění a blahopřání nejlepším manažerům před čtyřmi stovkami podnikatelů a významných hostů předali zástupci vyhlašovatelů soutěže – prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS) Jan Wiesner a prezident České manažerské asociace (ČMA) Pavel Kafka.

Zlatý odznak vítězným manažerům předal a i vítězům dalších kategorií poblahopřál prezident republiky Miloš Zeman, pod jehož záštitou se soutěž koná. Desítce nejlepších manažerů přišel na Žofín pogratulovat rovněž předseda vlády Bohuslav Sobotka, který ve svém krátkém projevu ocenil význam manažerů pro českou ekonomiku a společnost vůbec.

Pomyslnou štafetu svým nástupcům předali loňští vítězové, jimiž byli předseda představenstva a generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš a Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka společnosti PETROF. Slavnostního předání se na pódiu zúčastnili i eurokomisařka Věra Jourová, předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ivan Pilný a další politické i manažerské osobnosti.

„Vítězství v soutěži MANAŽER ROKU si vážím, neboť přináší možnost porovnání lidí v branži. Pro ty, kteří uspějí, jde o jistou odměnu a potvrzení toho, že jejich práce a to, co dokázali, snese nejvyšší republikové srovnání,“ komentoval zisk prestižního ocenění Miroslav Dvořák. Nová Manažerka roku chce vítězství v soutěži využít nejen k propagaci vlastní společnosti, ale také inspirovat případné následovníky. „Ráda bych pomohla při rozhodování všem, kteří zvažují možnost založení firmy a stojí před zásadním osobním rozhodnutím, zda začít podnikat či nikoliv,“ prohlásila Radka Prokopová.

K letošním vítězům se vyjádřili členové Národní komise soutěže Manažer roku, kteří vítěze vybírali. „Ekonomicky úspěšný rok 2015 potvrdil, že rozhodující podíl na něm měl opět průmysl. Proto jsem šťastný, že jak Manažer roku, tak Manažerka roku působí v průmyslu. Vyhráli s jasnou převahou,“ uvedl Jaroslav Hanák, předseda Národní komise a prezident SP ČR.

„Jsou to lidé, kteří fabriky vybudovali, řídí je a starají se o jejich růst, a to v podmínkách obrovské konkurence. Obdivuji jejich neutuchající aktivitu, nesmírnou obětavost a nasazení, vztahy ke kolegům a spolupracovníkům a smysl pro týmovou práci,“ uvedl Jan Wiesner, člen Národní komise a prezident KZPS.

„Jak u Manažerky roku, tak u Manažera roku oceňuji především jejich osobní přístup k dynamice rozvoje firem, za které zodpovídají. Zaujaly mne rozhodující ukazatele rentability těchto společností a vztah obou oceněných k řízení společností,“ uvedl Rostislav Dvořák, předseda Řídícího výboru soutěže MANAŽER ROKU, člen Národní komise a předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev:

V Národní komisi byli zastoupeni i loňští vítězové soutěže Daniel Beneš a Zuzana Ceralová Petrofová. „V letošním ročníku byli Manažer i Manažerka roku silné osobnosti. Projevilo se to na shodném hlasování Národní komise, jejich vítězství bylo výrazné,“ uvedl Daniel Beneš, Manažer roku 2014. „Obě vítězné osobnosti mají v porovnání s ostatními více než vynikající výsledky ve firmách, které řídí, a to nejen ekonomické. Dosáhli na maximální počet bodů, které bylo potřeba získat, aby se umístili na horní příčce pomyslného žebříčku. Jsou to mladí lidé, které patří k progresivní manažerské generaci a kteří firmy vybudovali od základů. Manažer roku je podle mého soudu velký inovátor a Manažerka roku se mi jeví jako vynikající vizionářka,“ uvedla Zuzana Ceralová Petrofová, Manažerka roku 2014.

Deset nejlepších manažerů bylo vybráno do žebříčku TOP 10. Kromě Miroslava Dvořáka a Radky Prokopové jimi jsou předseda představenstva ATAS elektromotory Náchod, a.s.Otto Daněk, ředitel Rehabilitačního ústavu Kladruby Josef Hendrych, ředitelka a jednatelka LD SEATING s.r.o. Jitka Hurábová, generální ředitel Řízení letového provozu ČR, s.p. Jan Klas, předsedkyně představenstva Zemědělského družstva Všestary Monika Nebeská, generální ředitel a prokurista VÚTS, a. s. Liberec Miroslav Václavík, předseda představenstva Kovodružstva Strážov Václav Valter a generální ředitel ČEZ Distribuce a. s. Richard Vidlička.

Oceněni byli i manažeři v dalších kategoriích: Mladý manažerský talent, Vynikající manažer malé firmy do 50 zaměstnanců, Vynikající Manažer střední firmy do 250 zaměstnanců a Manažeři odvětví ve 23 oborech. Zvláštní kategorií je uvedení do Síně slávy. Do ní byl letos uveden Ing. Jan Preclík, který byl po dvě desetiletí v Hodnotící komisi soutěže MANAŽER ROKU. On sám byl v roce 1994 v této soutěži oceněn titulem Úspěšný manažer.

Součástí akce bylo rovněž vyhlášení výsledků 2. ročníku soutěže O nejlepší studentskou esej, tentokrát zaměřenou na téma Vývoj nových technologií a budoucnost mladé generace a Kybernetická revoluce (Průmysl 4.0/Internet věcí) a vliv na společnost. Vítězné příčky obsadili autoři z Vysoké školy báňské –Technické univerzity Ostrava. První místo patří Veronice Ruskové, druhé Janě Běčákové a jako třetí skončil Lukáš Tomíček. Zvláštní cenu za „Nejkreativnější esej“ obdržel Jakub Mašek z VŠE v Praze.

.

Ing. Miroslav Dvořák do podniku Motor České Budějovice nastoupil v roce 1986 jako konstruktér. Manažerské zkušenosti získával postupem v hierarchii řídicích pozic od řízení oddělení konstrukcí až na místo generálního ředitele v roce 2000. Pro zvýšení konkurenceschopnosti založil technologická vývojová centra se zaměřením na inovace a aplikovaný vývoj nových technologií, postupů a procesů. Výsledkem jsou dnes plně robotizovaná pracoviště. V duchu hesla Průmysl 4.0 je firma připravena stát se lídrem na trhu v oblasti automatizace a robotizace výrobních procesů. Svoje manažerské schopnosti a vědomosti věnuje nejen svojí firmě, ale nezištně rozšířil svoji působnost také mimo ni. Je viceprezidentem Sdružení automobilového průmyslu, poradcem ministra průmyslu a zasedá v profesní radě ZČU Plzeň a Univerzity v Českých Budějovicích.

Ing. Radka Prokopová roku 1998 společně se svým manželem založila rodinnou firmu zabývající se výrobou sanitární techniky – od té doby je její výkonnou ředitelkou. Svou vizi naplnila beze zbytku – nyní je plně kompetentní TOP manažerkou a společensky zodpovědným vlastníkem. Jejím cílem bylo vybudování úspěšného českého výrobce na evropském trhu s budoucím přesahem mimo Evropu. Alca plast, a.s. je moderní firma s pobočkami v Rusku, Bělorusku, Maďarsku, Rumunsku a Polsku. Firma již jedno významné ocenění získala – v soutěži „Podnikatelská nemovitost roku 2011“ zvítězila v kategorii „Brownfield“.

 

Co je soutěž MANAŽER ROKU

Jde o nejprestižnější a systematicky nejpropracovanější manažerskou soutěž v ČR. Jejím cílem je vyhledat, objektivně a nezávisle vybrat a zviditelnit nejlepší a nejvýznamnější osobnosti managementu, jejich metody a přínos pro rozvoj firem a celé ekonomiky. Společenským a etickým posláním akce je přispět k rozvoji elity českého managementu. Vyhlašovateli soutěže jsou Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká manažerská asociace, která je rovněž organizátorem soutěže. Slavnostní vyhlášení výsledků letošního, již 23. ročníku soutěže, proběhlo 21. dubna 2016 v pražském Paláci Žofín.

.

KONTAKT:

Milan Mostýn, tiskový mluvčí soutěže MANAŽER ROKU, ředitel Sekce komunikace, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Freyova 948/11, 190 00 Praha 9 – Vysočany, tel.: +420 225 279 111, e-mail: mmostyn@spcr.cz

Kateřina Pavlíková, specialista komunikace, Svaz průmyslu a dopravy ČR, tel.: +420 731 688 674, e-mail: kpavlikova@spcr.cz