Ze zákulisí: Zazní příběh vizionáře, Ing. Daniela Mareše, CEO společnosti WE DO, během 29. ročníku Manažera roku 2021?

Ze zákulisí: Zazní příběh vizionáře, Ing. Daniela Mareše, CEO společnosti WE DO, během 29. ročníku Manažera roku 2021?

19 srpna, 2022

“Na všech našich cestách se chceme posouvat dopředu. A tak se pevně držíme volantu a máme jasný směr, který nás spolehlivě dovede do každého cíle,” a i takto, jen bez zmíněného volantu, organizuje Česká manažerská asociace již 29. ročník soutěže Manažer roku. Přesně tyto věty jsou mimo jiné mottem společnosti WE|DO jejíž CEO, Ing. Daniel Mareš, byl do letošního ročníku nominován. Pan Mareš se utká o prestižní ocenění Manažer roku 2021, a také o titul v kategorii “Vizionář.” 

  • Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2021 a co by pro vás tento titul znamenal?

Management vnímám jako sociologickou disciplínu, činnost, která od manažera vyžaduje jak „technické“  a procesní dovednosti, tak osobnostní vlastnosti formující mj. jeho schopnost leadershipu. V každém případě ale jde o dlouhodobost, soustavnost v práci s lidmi a pro lidi. „Neobjevil jsem Ameriku“, nevynalezl zázračný lék ani jsem nezpůsobil revoluci. Ale celý svůj profesní život jsem pracoval s lidmi a pro lidi, organizoval a vedl kolem sebe skvělé týmy lidí, dosahoval s nimi výsledků a to způsobem, za který se nemusím stydět ani před nikým skrývat. Takto jsem snad přispěl k utváření oboru balíkové logistiky v ČR i jinde.

Titul Manažera roku by pro mne znamenal nejvýznamnější individuální ocenění, kterého jsem kdy v životě dosáhl. Ocenění mé práce, nikoliv výsledků podniku, oddělení nebo týmu. Velká pocta, kterou bych přijal s veškerou pokorou a respektem k ostatním, kteří mne v profesním životě podporují.

 

  • Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

Vedle provozních změn reagujících na měnící se ekonomické, sociální a právní podmínky jsme zejména zásadně zvýšili naši odolnost a schopnost vypořádat se (resp. kontinuálně se vypořádávat) s neustálou nejistotou a změnou, která, jak se zdá, se stanenovým standardem.

  • Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Nemám velké obavy o budoucnost Česka, v žádném ohledu. Žijí tu lidé, kteří když chtějí, dokáži být šikovní, pracovití, hrdí, odhodlaní, kreativní a přizpůsobiví. Tyto (i jiné) vlastnosti byly mnohdy v konkrétních historických situacích vnímány dost negativně, ale v dlouhodobém období myslím zajistili naši schopnost „přežít všechno“.

Protože jsme ale národ a země malá, budoucnost Česka je nezbytné posuzovat v kontextu s budoucností našeho nejbližšího okolí – Evropy. A tam mám velké obavy o celou evropskou civilizaci, kde mix politických, sociálních a sociologických, ekonomických, národnostních a dalších aspektů, vytváří dost destruktivní koktejl.

Přál bych si, aby Česko a Češi sehráli roli disruptora a v pozitivním smyslu ukazovali, že s použitím „zdravého rozumu“ není nikdy pozdě.

Ale „nejhorší smrt je z vyplašení“, tak se moc neplašme, zvládneme to…😊

Citát na závěr:

  1. Úspěch = realita / očekávání.
  2. Nedělej jiným to, co nechceš, aby jiní dělali tobě.
  3. Nejhorší smrt je z vyplašení.

 

Děkujeme za inspirativní rozhovor a těšíme se na další spolupráci, na viděnou již za měsíc v Paláci Žofín,

Česká manažerská asociace