Ze zákulisí: Představujeme Vám Bc. Jana Láta ze společnosti BENEŠ & LÁT, který letos zabojuje o post Manažera roku 2021

Ze zákulisí: Představujeme Vám Bc. Jana Láta ze společnosti BENEŠ & LÁT, který letos zabojuje o post Manažera roku 2021

15 srpna, 2022

Den Manažerů (20. září 2022), jehož součástí je mimo jiné i slavnostní vyhlášení vítězů dnes již tradiční soutěže Manažer roku, se blíží a celý organizační tým České manažerské asociace je z letošní účasti příjemců nominací nadšený. Letošní, již 29. ročník prestižní ankety, přivítá mezi finalisty mnoho skvělých, inspirativních a schopných lidí. 

Nominaci do letošního ročníku přijal i Bc. Jan Lát ze společnosti BENEŠ & LÁT a.s., a to v kategorii: “Průmysl a navázané obory.” Ve své funkci ekonoma/CFO je doslova ve svém živlu a bezesporu tomu napomáhá i citát od jednoho z velikánů, jako je jmenovec pana Láta — Jan Werich: „Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl, a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“  (Jan Werich)

 

  • Proč myslíte, že byste se měl stát Manažerem roku 2021 a co by pro vás tento titul znamenal?

Myslím si, že s celým BENEŠ a LÁT týmem ukazujeme, že podnikání lze dělat poctivě, s pohledem daleko do budoucnosti bez nutného akcentování rychlého zisku. Že podnikání je poslání, které má spojovat generace.

 

  • Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

Musím říci, že mi největší radost v té prapodivné době udělalo to, že jsme vlastně nemuseli zásadně měnit nic. Byli jsme velmi dobře připraveni. Jen jsem existující funkční řešení lehce upravili, ale žádné překážky jako nepřipravenost na práci z domova, nebo pomalá reakce na změny nákupního chování zákazníků nás nepostihly. Ano významně vzrostl podíl práce z domova, ale veškeré zdroje jsme k tomu měli. Ano významně narostl objem zakázek na našem e-shopu stavebnic, ale škálovat jsme zvyklí s ohledem na sezónnost, a tak jsme opět neměli problém reagovat.

Samozřejmě každá takováto celospolečenská změna otestuje fungování firem a přinesla i nám nový pohled na to, jaké kotrmelce nás mohou potkat.

 

  • Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Česká republika je zemí, kde žijí šikovní a pracovití lidé. Nemám obavu o jejich osud. Kde vidím velká rizika je růst preferencí různých populistů, kteří by svou štědrou politikou dokázali státní kasu zadlužit na generace dopředu. Chci věřit, že šikovní a pracovití lidé také vezmou rozum do hrsti a vyberou si méně líbivá hesla, náročnější, ale poctivější cestu, abychom dokázali „chytit za pačesy“ druhou transformaci a opravdu český průmysl, technologie a znalosti opět dostali na světové výsluní.

 

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na shledání, 20. září 2022 v Paláci Žofín, během slavnostního vyhlašování finalistů již 29. ročníku soutěže Manažer roku,

Česká manažerská asociace