Ze zákulisí: O post Manažerka roku 2021 letos zabojuje i Ing. Lucie Baránková Vilamová, Ph.D, starostka městského obvodu Poruba

Ze zákulisí: O post Manažerka roku 2021 letos zabojuje i Ing. Lucie Baránková Vilamová, Ph.D, starostka městského obvodu Poruba

16 srpna, 2022

Je zbytečné se ptát, má-li život smysl či ne. Má takový smysl, jaký mu dáme,“ tak přesně s tímto mottem vstupuje do prestižní soutěže Ing. Lucie Baránková Vilamová, Ph.D., starostka městského obvodu Poruba. Paní Baránková Vilamová se utká o nejen o hlavní cenu Manažerka roku 2021, ale i o nejvyšší post ve své soutěžní kategorii, kterou je „Veřejná správa“.

Soutěž Manažer roku je již tradiční událostí, která se koná v rámci Dne Manažerů a během které se v Paláci Žofínschází celá řada vrcholových manažerů, leaderů, podnikatelů a vůbec inspirativních a schopných osobností. Pojďme společně tyto jedinečné osobnosti podpořit a načerpat tak inspiraci nejen pro vlastní posun nejen v profesní sféře. Než se ale s finalisty sejdeme, jsme velice rádi, že Vám můžeme představit paní inženýrku, která nám odpověděla na tři nesoutěžní otázky.

  • Proč myslíte, že byste se měla stát Manažerkou roku 2021 a co by pro vás tento titul znamenal?

Díky Manažerovi roku jsem měla možnosti bilancovat, ohlédnout se za sebe a srovnat, jak velký kus cesty jsme v Porubě ušli. Co vše se povedlo, kam jsme se posunuli. Prostřednictvím postupných, systematických a zejména koncepčních kroků se podařila celá řada věcí, protože máme vizi, protože máme plán. Jedině tento přístup dává pro vedení obce dlouhodobý smysl, kontinuita je základ. Pro mě osobně by toto ocenění bylo potvrzení mé dlouhodobé práce a také práce celého našeho týmu, kdy se společně dnem za dnem snažíme překonávat všechny překážky, které nám život nachystá a dosáhnout našich stanovených cílů. Bude to znít jako klišé, ale vážím si práce každého z nich. A jsem ráda, že v tom vidí smysl stejně jako já. Myslím si, že jsme důkaz toho, že se i veřejná správa dá dělat trochu jinak.

 

  • Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

Myslím si, že jsme se dokázali přizpůsobit rychle. Pohotově jsme přešli na nový systém jednání a komunikace na dálku, elektronizovali jsme a digitalizovali vše, co bylo možné. Zásadní změnou prošlo také myšlení a systém práce většiny úředníků, a to zejména ve veřejné správě je opravdový pokrok. Směrem k veřejnosti jsme zavedli celou řadu nových opatření a pomáhali všemi dostupnými prostředky i silami. Od plošného roznosu hygienických potřeb šestnácti tisícům seniorů, přes konzultace, poradenství až osobní pomoc potřebným. Prošli jsme si také vlnou škrtání a šetření, povedlo se nám proto zeštíhlit některé výdajové položky. Podařilo se nám optimalizovat systém krizového řízení, který je nedílnou a důležitou součástí managementu obce.

  • Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Česko by mělo odstranit co nejvíce bariér svého rozvoje v legislativě i administrativě. Aby stavba několika desítek metrů nového chodníku se všemi povoleními u nás netrvala třičtvrtě roku. Aby developerské projekty výstavby nových bytů netrvaly v průměru 5 a více let. Přála bych si moderní a pokrokovou zemi s dobrou infrastrukturou a příležitostmi pro šikovné lidi, které tady máme, jen jim musíme vytvořit lepší podmínky. Největší potenciál je v lidech, kteří nás mohou posunout dál.

Děkujeme za inspirativní rozhovor a těšíme se na další spolupráci nejen v rámci soutěže Manažer roku,

Česká manažerská asociace