Ze zákulisí: Dalším kandidátem na post v Manažera roku 2021 a v kategorii Nezisková sféra je Ing. Martin Mata, MBA. LL.M.

Ze zákulisí: Dalším kandidátem na post v Manažera roku 2021 a v kategorii Nezisková sféra je Ing. Martin Mata, MBA. LL.M.

23 srpna, 2022

„Kde je vůle, tam je cesta,“ tak přesně takto začíná medailonek jednoho z letošních kandidátů na post Manažer roku 2021. Dovolte nám Vám tímto představit Ing. Martina Matu, MBA, LL.M., ředitele inovačního centra Ústeckého kraje, který byl nominován do soutěžní kategorie „Nezisková sféra“.

Přihláška pana Maty je už v rukou Hodnotitelské komise a již brzy se všichni dozvíme, kdo se stane letošními finalisty. Slavnostní akce se uskuteční 20. září 2022 v pražském Paláci Žofín, kam Vás vyhlašovatelé soutěže Manažer roku srdečně zvou. Více o možnosti se účastnit této prestižní události se dozvíte na emailu: bozkova@cma.cz

Inženýr Mata nám odpověděl na tři nesoutěžní otázky, díky kterým Vám ho můžeme lehce představit. Příjemné počtení přejeme.

  • Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2021 a co by pro vás tento titul znamenal?

Od začátku nástupu do manažerské pozice se snažím především “navnímat“ své kolegy a kolegyně, jak oni přemýšlí o svých povinnostech v práci. Co jim vyhovuje a co je naopak brzdí. A podle toho se jim snažím pomoci rozvinout jejich potenciál. Někdy je ta pomoc v odstranění nepodstatného procesu ve firmě a někdy je jen potřeba vysvětlit širší souvislosti k danému úkolu. Řídím se také tím, že správně fungující organizace musí být především správně fungující tým. Až potom, co zvládneme jako organizace všechny naše povinnosti, vzniká rodinné pouto. Zkrátka to vnímám stejně jako v týmovém sportu. Nejdříve je potřeba mít všechny pozice obsazené skvělými hráči a začít tvrdě pracovat na úspěchu. Teprve potom může být v kabině uvolněná a přátelská atmosféra a já myslím, že se nám to daří. Pokud bych získal manažerský titul, byl by to úspěch celého mého týmu.

 

  • Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

Jako Inovační centrum pro firmy se musíme stýkat se zástupci daných firem. Buď na konzultacích anebo na událostech, kterých za rok pořádáme desítky. Hned po lockdownu jsme všechny naše události (kolikrát i pro 200 lidí) převrátili do online světa, a to včetně všech konzultací. Tím jsme nezastavili proces setkávání se s firmami a neustále jsme s nimi byli v kontaktu během této bouřlivé doby. Dali jsme taky do kupy speciální podstránku, kde jsme na jednom místě shromažďovali potřebné informace, pomoc státu i dobrovolníků i pro vzájemné sdílení know-how a užitečných rad a tipů.

Mata absolvoval letos výcvik aktivních záloh.

  • Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Soustředím se především na sféru, kterou mohu ovlivnit. A tou sférou je u mě Ústecký kraj, kde naše organizace působí. Vidím Ústecký kraj jako leadera v chemickém průmyslu a energetice, a to konkrétně ve výrobě vodíku. Dokonce jsme spolu s partnery jako první v ČR vytvořili Vodíkovou platformu složenou z místních municipalit a firem, které k tomuto tématu mají co říci. Máme navíc v našem regionu všechny předpoklady pro jeho kvalitní a udržitelný rozvoj. Co je ale pro nás ta největší výzva? Aby mladí a talentovaní lidé neodcházeli z tohoto regionu. A je právě na nás jim vytvořit takové podmínky, které tento trend obrátí. Z pohledu národní úrovně vidím Česko jako technologicky a energeticky soběstačnou zemi, která uplatňuje vědu a výzkum ve všech důležitých odvětví.

 

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na viděnou,

Česká manažerská asociace