Zdeněk Vosolsobě I ALBIXON a.s.

Zdeněk Vosolsobě I ALBIXON a.s.

10 srpna, 2021

Zdeněk Vosolsobě ze společnosti ALBIXON, která vyrábí domácí bazény. Od svého příchodu do firmy v roce 2010 se vypracoval na pozici generálního ředitele a předsedy představenstva. Pod jeho vedením se zvýšila produktivita výroby o 65 % i spokojenost zákazníků. Ve své manažerské filozofii uplatňuje heslo: „Buď přísný, ale spravedlivý.“

 

Osobní vyznání:

1. Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2020 a co by pro vás tento titul znamenal?

Celý tým v ALBIXONu za poslední tři roky odvedl opravdu velký kus práce. Společnost prošla výraznou proměnou a ta se pozitivně promítla do výsledků hospodaření.
Pokud bych získal titul manažera roku, bylo by to pro mě osvobozující potvrzení toho, že jsem se přibližně před deseti lety rozhodl na mé profesní křižovatce správně. Navíc by to bylo důstojné zakončení první etapy mé manažerské kariéry a motivace do dalších let.

2. Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

Vzhledem k uzavření všech našich prodejen jsme museli výrazně urychlit náš přechod na online prodej. Zavedli jsme dlouho očekávaný konfigurátor pro naše obchodní zástupce, který je napojen na nový IS a výrazně usnadňuje a urychluje práci se zákazníkem. To umožnilo odbavit větší množství zákazníků i při zvýšené poptávce v bazénovém oboru.
Covid výrazně zaútočil na téma hygieny. V našem inovačním týmu se intenzivněji věnujeme kvalitě vody a celkové hygieně koupání. Věříme, že kvalitní voda a zvyšující se kultura privátního koupání má pozitivní vliv na zdravotní stav populace.

3. Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Přiznám se, že nad touto otázkou často přemýšlím a musím být spíše negativní. ČR a vlastně celá Evropa se pohybuje příliš v komfortní zóně. Navíc zvyšující se míra byrokracie, regulace a právní systém, který také začíná podporovat sociální blahobyt na úkor podnikatelského ducha. To vše nás postupně připravuje o dravost a tím i budoucí konkurenceschopnost. Jsem zklamaný zejména z rychlosti nebo spíše pomalosti, kterou aktuálně v Evropě předvádíme. Pozitivní zprávou je, že to zůstává v našich rukách a máme ideální podmínky pro změnu. Musíme volit správné lídry nejen do vedení ČR, ale také do vedoucích pozic v klíčových firmách.

Musíme výrazně přidat v digitalizaci, zeštíhlení státního aparátu a napřímení procesů stát vs byznys. Skutečně podpořit vědu a výzkum, zvýšit podporu inovativní startupům, zvyšovat autonomii našich podniků a podporovat firmy, které mají finální produkt a přístup na koncový trh, kde poté sbírají zpětnou vazbu a reagují na ni vývojem a inovacemi.