Vyznání účastníka 27. ročníku MR Tomáše Kašpara

 

Tomáš Kašpar, CEO, Key Consulting Estate, je finalistou 27. ročníku soutěže MANAŽER ROKU. Prošel řadu ředitelských funkcí, většinou v developerské oblasti. Zaměřoval se na služby nájemného bydlení, v roce 2009 se prosadil s prvním projektem nájemního bydlení ve střední Evropě: Albertov rental apartments. V letech 2014 až 2018 byl ředitelem společností Luka Residential a Luka Living., kde byl spoluautorem a hlavním manažerem projektu Luka Living rental apartments and shopping center. Obdržel na dvě desítky prestižních ocenění, např. Realitní projekt roku.

Představujeme vám jeho názory na níže uvedené otázky i vysvětlení, proč vstoupil do soutěže.

 

Krédo: Všechno jde, když se chce!

 

  1. Co považujete za Váš největší manažerský (profesní) úspěch v posledních letech?

Rozhodně to je projekt Luka Living. Jsem jeho spoluatorem už od úplného počátku. Prošel jsem si celou cestu přes vizi, tvorbu strategie, obchodní a ekonomické plány, přes řízení stavby, postavení obchodního týmu, tvorby webu a marketingových aktivit až po otevření projektu a vedení správy komplexu budov. Projekt změnil vnímání nájemního bydlení v celé ČR. Posunuli jsme celé odvětví a velký kus dál.

 

  1. Jaké vidíte v současnosti nejdůležitější změny ve stylu řízení (měkké dovednosti).

Já věřím ve firemní kulturu, schopný tým spokojených lidí a současně věřím, že leader musí mít přirozenou autoritu, kterou mu může dodat skutečnost, že věci rozumí, že je osobnost, a že umí strhnout okolí. Mám mimořádné zkušenosti s tím, dát kolegům šanci podílet se na strategii, vývoji a řízení, dát jim oprávněný pocit, že je věc, produkt …také tak trochu jejich.

 

  1. Jak řešíte potřebu převzdělávání (reskillingu) managementu a pracovníků vzhledem k nástupu digitalizace.

Musím se přiznat, že to není zrovna moje parketa. Chytat novinky a nové věci v IT sám nestíhám, někdy je lepší se k tomu pokorně přiznat než být potom za hlupáka. Snažím se mít kolem sebe lidi, kteří mě již přesvědčili, že tomu rozumí, na ně dám, a ještě se u toho něčemu přiučím…

 

  1. Hlavní rizika naší planety se vztahují k ochraně životního prostředí a udržitelné budoucnosti. Jak je vnímáte a jak na ně reaguje Vaše společnost/instituce?

Vnímám je velmi vážně, mám velkou rodinu a hodně dětí …to je důvod sám o sobě …Bydlení nejsou jen čtyři stěny, je to způsob života. Snažíme se jít příkladem. Nízkoenergetické bydlení s tříděným shozem odpadu, využití odpadní vody k ohřevu, retenční nádrže…technologické detaily, které šetří energie a přírodu. Myslím, že je to povinností všech lidí, kteří se sebevědomě pasují do role těch, kteří by rádi ovlivňovali trendy. Mít PENB A byla jedna z našich prvních vizí!

 

  1. Váš nejpádnější důvod, proč jste přijal nominaci do soutěže MANAŽER ROKU?

Pohnout kusem trhu, to se vám může podařit možná jen jednou za život. Také mám pocit, že ta ideální kombinace středního věku, kdy se cítíte ještě hodně silný, a přitom už máte hromadu zkušeností, pomalu končí, možná je to způsobené i tím, že mám pět dětí, možná je to moje poslední šance.