Vyznání účastníka 27. ročníku MR Miroslava Jelínka

Vyznání účastníka 27. ročníku MR Miroslava Jelínka

30 září, 2020

Ing. Miroslav Jelínek, generální ředitel Strojmetal Aluminium Forging, s.r.o., je finalistou 27. ročníku soutěže MANAŽER ROKU.

Ing. Miroslav Jelínek
Generální ředitel a jednatel
Strojmetal Aluminium Forging , s. r. o.

 

Krédo: Práce, intuice a zdravé srdce přináší výborný výsledek.

 Do podniku nastoupil v roce 1972, je to jeho první a zároveň poslední zaměstnání. V jeho čele je jako generální ředitel a jednatel od roku 1988. Státní podnik společně s kolegy v roce 1998 koupil a od té doby jej z pozice generálního ředitele rozvíjí. Za své schopnosti byl vyhlášen Podnikatelem roku 2016 Středočeského kraje.

Manažerský počin: Přestavení Strojmetalu na fabriku automatizovanou. Vývoz 99 % výrobků do EU a Ameriky.

 

  1. Co považujete za Váš největší manažerský (profesní) úspěch v posledních letech?

Protože jsem ve Strojmetalu 48 let a ve funkci generálního ředitele 32 let, za toto období se podařilo přestavět Strojmetal asi za 1,8 mld. Kč na fabriku zpracovatelského průmyslu, která je z 90 % zcela automatizována a v současné době patří mezi nejlepší světové společnosti vyrábějící bezpečnostní podvozkové automobilové díly ze speciálních hliníkových slitin. Vyváží 99 % výrobků do EU a Ameriky.

 

  1. Jaké vidíte v současnosti nejdůležitější změny ve stylu řízení (měkké dovednosti).

Pro systém řízení používáme informační systém IFS a před 4 lety jsme zahájili instalaci nadřazeného systému řízení materiálových toků a kontrolních činností bez dokladové stránky včetně systému automatického odměňování (systém Strojban).

 

  1. Jak řešíte potřebu převzdělávání (reskillingu) managementu a pracovníků vzhledem k nástupu digitalizace.

Máme postaveno školicí středisko, kde máme instalovány 3 učebny a pravidelně učíme jazykovou výuku, rozšiřování systému Strojban ve druhé učebně a ve třetí učebně se naši zaměstnanci učí systém řízení ovládání robotů typu ABB, protože jich máme ve společnosti 120.

 

  1. Hlavní rizika naší planety se vztahují k ochraně životního prostředí a udržitelné budoucnosti. Jak je vnímáte a jak na ně reaguje Vaše společnost/instituce?

Hlavní riziko naší planety vidím v neuvážené spotřebě umělých hmot a znečištění všech moří těmito umělými hmotami. Strojmetal dodržuje všechny zákonné podmínky týkající se likvidace odpadů včetně všech emisních limitů, hlukové zátěže a čištění odpadních vod.

 

  1. Váš nejpádnější důvod, proč jste přijal nominaci do soutěže MANAŽER ROKU?

Žádný vážnější důvod nemám. Protože jsem byl vyzván Českou manažerskou asociací, abych se přihlásil, tak jsem tak učinil.