Vyznání účastníka 27. ročníku MR Jiřího Vrány

Vyznání účastníka 27. ročníku MR Jiřího Vrány

9 září, 2020

Ing. Jiří Vrána Ph.D, Jednatel, Pinflow energy storage, s.r.o. je dalším finalistou 27. ročníku soutěže MANŽER ROKU. Společně s Jaromírem Pocedičem založil českou firmu, která si vybrala za svou doménu výzkum a stavbu průtokových vanadových baterií. Jde o technologii vhodnou pro stacionární použití, ale její potenciál je ohromný, říkají dva zakladatelé tohoto českého energetického start-upu. Oba jsou vystudovaní chemičtí inženýři z pražské VŠCH T, kde se také dostali prvně k práci na vývoji průtočných baterií. Představujeme vám názory Jiřího Vrány na níže uvedené otázky, ale i vysvětlení, proč vstoupil do soutěže.

Ing. Jiří Vrána Ph.D
Jednatel
Pinflow energy storage, s.r.o.

 

Krédo: Člověk může zvládnout vše, ale neudělá nic bez týmu schopných lidí.

Společnost byla založena v roce 2017 v Praze. V ní se vystudovaný chemický inženýr z pražské VŠCHT dostal k práci na vývoji systému vanadové redoxní průtočné baterie. Pracoval jako výzkumný pracovník se zaměřením na oblast baterií, byl na výzkumné stáži na Tchaj-wan. Nyní také působí ve výzkumném centru Nové technologie na Západočeské univerzitě v Plzni.

Manažerský počin: Rozjezd úspěšného startupu a začlenění prosperující linie R&D produktů.

 

  1. Co považujete za Váš největší manažerský (profesní) úspěch v posledních letech?

Mezi mé nejvýznamnější poslední výsledky patří rozjezd úspěšného startupu Pinflow energy storage, s.r.o. a začlenění prosperující linie R&D produktů.

 

  1. Jaké vidíte v současnosti nejdůležitější změny ve stylu řízení (měkké dovednosti).

Digitální cesty komunikace nám v posledních měsících spojených s omezeními kvůli nemoci COVID-19 demonstrovaly nové možnosti v práci na dálku. Tento směr spojený s důrazem na samostatnost a agilnost chceme i nadále posilovat.

 

  1. Jak řešíte potřebu převzdělávání (reskillingu) managementu a pracovníků vzhledem k nástupu digitalizace.

Před zavedením do každodenní praxe interně testujeme nový software. V našem kolektivu technických nadšenců se nebráníme žádným novinkám, pokud jsou smysluplné pro naši společnost. Programy, které se interně osvědčí, jsou zaváděny do běžného chodu firmy přímo pověřenými kolegy.

 

  1. Hlavní rizika naší planety se vztahují k ochraně životního prostředí a udržitelné budoucnosti. Jak je vnímáte a jak na ně reaguje Vaše společnost/instituce?

Bateriová úložiště energie, která vyvíjíme a vyrábíme, přímo přispívají k řešení energetické soběstačnosti
v kombinaci s obnovitelnými zdroji. Naše R&D produkty, které jsme instalovali i u světových předních výzkumných a vývojových institucí, navíc významně přispívají k vývoji nových konceptů účinných akumulátorů. Jsme rovněž sami členem výzkumných konsorcií, které řeší projekty z evropského programu Horizon 2020
v oblasti udržitelných úložišť energie s malou ekologickou stopou.

 

  1. Váš nejpádnější důvod, proč jste přijal nominaci do soutěže MANAŽER ROKU?

Soutěž MANAŽER ROKU vnímám jako vysoce prestižní v rámci českého prostředí. Svou účastí chci poukázat na příklad fungujícího transferu technologií z českých univerzit do průmyslové praxe a doufám, že tím budu motivovat k podobným rozhodnutím, jaké jsme učinili my při zakládání Pinflow energy storage.