Vyjádření Karolíny Topolové k současné situaci

Vyjádření Karolíny Topolové k současné situaci

20 dubna, 2020

Karolína Topolová je generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings, provozovatele sítě autocenter AAA AUTO. Je členkou Rady expertů České manažerské asociace, v soutěži MANAŽER ROKU obdržela titul Mladý manažerský talent roku 2015.

Sektor ojetých vozů zastihla pandemie koronaviru v době nastupující nejsilnější sezóny. I po uzavření našich provozoven vládou v rámci opatření proti šíření nákazy jsme nadále pozorovali vysoký zájem o ojeté vozy. Díky výraznému snížení cen až na historické minimum se nám i nadále daří auta prodávat alespoň on-line, i když jsme jen asi na pětině obvyklých čísel. Zároveň je ovšem potřeba říct, že se zastavila výroba v mnoha automobilkách a razantně klesl individuální dovoz ojetin ze zahraničí. Na trhu se tedy výrazně zmenšilo množství aut, která si lidé mohou koupit. Až se pandemie přežene, lze očekávat dlouhé dodací lhůty na nové vozy, a na trhu ojetin nedostatek aut. To všechno s největší pravděpodobností povede k růstu cen ojetin. Pokud tedy někdo byl již před pandemií rozhodnutý si vůz pořídit, je teď ta nejvýhodnější doba, která se už nejspíš nebude opakovat.

A pak tu jsou další faktory – je možné, že v době nutnosti napumpovat obrovské finanční prostředky do záchrany evropských ekonomik již nebude zbývat na podporu elektromobility a klesne i tlak na automobilky v tomto smyslu. Spolu s nízkou cenou ropy v posledních týdnech by to mohl být nový impuls pro výrobu automobilů s motory na fosilní paliva. Zároveň by se ojetých či zánovních vozů na benzín a naftu lidé nemuseli příliš zbavovat. To by teoreticky mohlo vést k dalšímu zúžení nabídky ojetin a rovněž k růstu cen.