Tomáš Kotyza I Krajský úřad Moravskoslezského kraje

Tomáš Kotyza je ředitelem Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, kde pracuje od roku 2001. Pod jeho vedením získal úřad nejvyšší ocenění ve veřejné správě. Tím je udělení 1. místa a 5 hvězdiček v Národní ceně kvality roku 2019 v programu Excelence. Úřad je tak vyhledávaným místem pro získávání zkušeností s korporátním řízením ve veřejné správě.

 

Osobní vyznání:

1. Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2020 a co by pro vás tento titul znamenal?

Po letech usilovné práce se ohlížím zpět a vidím moderní instituci, plnou moderních a zapálených lidí. Jejich motivovanost dnes naopak motivuje mne k další práci. Krajský úřad může být přátelskou institucí, užitečnou a spolehlivou. Mimo poskytovaných služeb může zodpovědně a efektivně pečovat o rozsáhlý krajský majetek. Těší mě, když kolegové z měst i krajů se k nám chodí přiučit korporátnímu myšlení a řízení. A co by titul znamenal? Uznání, satisfakce, potvrzení správnosti způsobu vedení organizace.

 

2. Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

Covid prověřil pevnost nastavených řídících procesů a zároveň odhalil až na dřeň trhliny. Krajský úřad převážně poskytuje veřejnosti služby, klíčem k překlenutí pandemického období byla schopnost zabezpečit jejich řádný výkon z jakéhokoliv místa. Přizpůsobili jsme programy i dokoupili hardware a zákazník téměř nic nepoznal. Otevřeli jsme bránu bezpečné a jednoduché elektronické komunikace úřadu s okolím, mezi sebou jsme úplně zrušili papíry.

 

3. Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Česko musí být v oblasti veřejné správy k občanovi vstřícné a jednoduché. Občan, alespoň tedy ten zodpovědný, musí cítit ze strany státu podporu, ne zátěž. Musíme využívat již někdy získané databázové informace, musíme být štíhlejší a levnější veřejnou správou bez byrokratických labyrintů a s jednoduchými zákony.

A pochopitelně budeme prosperující zelenou zemí, která si váží svých průmyslových tradic.