Tomáš Kotyza I Krajský úřad Moravskoslezského kraje

Tomáš Kotyza I Krajský úřad Moravskoslezského kraje

6 září, 2021

Tomáš Kotyza je ředitelem Krajského úřadu Moravskoslezského kraje, kde pracuje od roku 2001. Pod jeho vedením získal úřad nejvyšší ocenění ve veřejné správě. Tím je udělení 1. místa a 5 hvězdiček v Národní ceně kvality roku 2019 v programu Excelence. Úřad je tak vyhledávaným místem pro získávání zkušeností s korporátním řízením ve veřejné správě.

 

Osobní vyznání:

1. Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2020 a co by pro vás tento titul znamenal?

Po letech usilovné práce se ohlížím zpět a vidím moderní instituci, plnou moderních a zapálených lidí. Jejich motivovanost dnes naopak motivuje mne k další práci. Krajský úřad může být přátelskou institucí, užitečnou a spolehlivou. Mimo poskytovaných služeb může zodpovědně a efektivně pečovat o rozsáhlý krajský majetek. Těší mě, když kolegové z měst i krajů se k nám chodí přiučit korporátnímu myšlení a řízení. A co by titul znamenal? Uznání, satisfakce, potvrzení správnosti způsobu vedení organizace.

 

2. Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

Covid prověřil pevnost nastavených řídících procesů a zároveň odhalil až na dřeň trhliny. Krajský úřad převážně poskytuje veřejnosti služby, klíčem k překlenutí pandemického období byla schopnost zabezpečit jejich řádný výkon z jakéhokoliv místa. Přizpůsobili jsme programy i dokoupili hardware a zákazník téměř nic nepoznal. Otevřeli jsme bránu bezpečné a jednoduché elektronické komunikace úřadu s okolím, mezi sebou jsme úplně zrušili papíry.

 

3. Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Česko musí být v oblasti veřejné správy k občanovi vstřícné a jednoduché. Občan, alespoň tedy ten zodpovědný, musí cítit ze strany státu podporu, ne zátěž. Musíme využívat již někdy získané databázové informace, musíme být štíhlejší a levnější veřejnou správou bez byrokratických labyrintů a s jednoduchými zákony.

A pochopitelně budeme prosperující zelenou zemí, která si váží svých průmyslových tradic.