Revoluce v řízení firem – lidé se chtějí v práci cítit svobodně

Revoluce v řízení firem – lidé se chtějí v práci cítit svobodně

7 listopadu, 2019

TIZKOVÁ ZPRÁVA ZOBRAZIT CELOU FOTOGALERII

 

Brno se 7. listopadu stalo místem, kde proběhla nejvýznamnější konference o budoucnosti managementu v České republice s názvem Kam kráčí management aneb Ryba smrdí od hlavy. Jejím partnerem je Česká manažerská asociace.

 

Brno, 7. listopadu 2019

Český trh práce zažívá přelom, lidé stále více usilují o práci, v níž vidí smysl a která je baví, a chtějí spolupracovat s manažery, kteří je vnímají jako partnery. Takové postoje jsou patrné zejména u mladé generace, která jako zaměstnavatele upřednostňuje české firmy menší a střední velikosti, kde není přísně hierarchická struktura, nebo se pouští do podnikání. Například průzkum mezi studenty VŠE Praha zjistil, že 70 % z nich neuvažuje o práci ve velkém podniku.* Řada firem a organizací, i pod vlivem nových technologií a nástupu umělé inteligence, mění proto způsob řízení.

Jaké jsou recepty úspěšných manažerů na současné výzvy odpověděla celodenní konference s názvem Kam kráčí management aneb Ryba smrdí od hlavy. Uspořádala ji v Brně 7. listopadu University of Applied Management v partnerství s Českou manažerskou asociací (ČMA) a vydatelstvím First Class Publishing. Účastníci se při ní setkali s jedenácti inspirativními řečníky, navštívili pět interaktivních workshopů. Další informace ZDE

Akci moderoval Vilém Vrba, člen prezídia ČMA, managing partner ve společnosti Skilled.cz. „Většina úspěšných manažerů dnes již ví, že se ve své práci neobejdou bez networkingu a hledání inspirace pro firemní i osobní rozvoj. Naše konference byla tak unikátním místem, kde mohli získat nejen mnoho kontaktů pro nový byznys, ale i prostředím, které stimulovalo k formulaci nových vizí a cílů,“ říká.

Vystupující se podělili o zkušenosti s fungováním decentralizované firmy. Hovořili o nich zakladatel brněnského IRESOFTu Jiří Halousek, který vybudoval firmu „ bez hlavy“ s mottem: Dejme lidem v práci svobodu a odpovědnost. Martin Bazala z ostravského RAYNETu zrušil formální funkce, zavedl „soutěž argumentů“ a pravidlo zveřejňování mezd pracovníků. Na konferenci vystoupil Martin Hausenblas, zakladatel společnosti Adler a Liftago, vizionář a ambasador ČMA. „Lidé potřebují svobodu v práci, chtějí si v ní hrát,“ říká s tím, že se mu podařilo vytvořit fungující společnost, kam jako majitel nemusí chodit.

Vizionář a nadšenec start-upů z NetWings Petr Beneš kolegy nerad nazývá zaměstnancem, jsou to pro něho partneři. Jiří Psota, zakladatel společnosti Yieldigo, v praxi prosazuje, aby se lidé stali spoluvlastníky firmy a tím s ní byli propojeni a motivováni.

Zakladatelka společnosti Emotion Dynamics LLC a autorka knihy “The Art of Empathy” a “The Language of Emotions” Karla McLaren hájí stanovisko, že lidé neopouštějí zaměstnání kvůli obsahu práce, nýbrž většinou kvůli manažerům, kteří postrádají emoční inteligenci. V případě USA poukazuje na nízkou spokojenost zaměstnanců, až 71 % z nich hledá novou práci, byť ji už mají.

Na konferenci zavítal i odborník na umělou inteligenci prof. Vladimír Mařík (CIIRC), vítěz soutěže MANAŽER ROKU 2018, jejíž vyhlašovatelem je ČMA, či Zdeněk Bílek, předseda Klubu Morava ČMA, působící v Infoteam Sales Process Consulting AG.

 

O České manažerské asociaci

Dobrovolné nezávislé sdružení řídících pracovníků – manažerů. Asociace vznikla v roce 1990 a jejím posláním je působit na rozvíjení odborných schopností manažerů. Přispívá ke zvyšování podnikatelské výkonnosti, konkurenceschopnosti, etiky řízení a odpovědného postoje manažerů vůči zákazníkům i společnosti. Ročně pořádá ČMA na 100 akcí, většinou v 15 regionálních a odborných klubech. Je vyhlašovatelem a organizátorem soutěže MANAŽER ROKU. Spoluzaložila Českou podnikatelskou radu pro udržitelný rozvoj (CBCSD). Je členem asociace CEC European Managers, která sdružuje přes milion manažerů v celé Evropě.

 

* Zdroj: Stanislav Háša, vedoucí Katedry managementu Fakulty podnikohospodářské VŠE

 

Kontakt pro média

Milan Mostýn
Tiskový mluvčí České manažerské asociace
Václavské náměstí 21/831, 113 60 Praha 1
E-mail: mostyn@cma.cz
Mobil: +420 739 452 816