Martin Střasák I Zemědělské družstvo “Růžový palouček“

Martin Střasák I Zemědělské družstvo “Růžový palouček“

16 října, 2021

Již od střední školy prošel manuální zemědělské profese (dojič, traktorista, kombajnér, obsluha posklizňové linky, atd.). Dnes je ředitelem Zemědělského družstva „Růžový palouček“, aktivní funkcionář Agrární komory a Zemědělského svazu České republiky. Celý svůj profesní život se významně podílí na  koncipování a formování české zemědělské politiky.

Životní krédo: Štěstí přeje připraveným.

 

Osobní vyznání:

1. Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2020 a co by pro vás tento titul znamenal?

Řídím ekonomicky úspěšnou firmu, která zároveň stojí o to, aby byla výrobou kvalitních surovin pro české potraviny prospěšná svému okolí a celé společnosti. K zemědělství mám hluboký vztah a povolání se snažím vykonávat s velkou zodpovědností. Dobrý manažer se přece pozná podle toho, že se dokáže obklopit lepšími lidmi než je on sám a to se mě povedlo, tak proč bych se manažerem roku 2020 nemohl stát.

Titul by pro mě znamenal ocenění výsledků mé práce, ale především práce všech kolegů a spolupracovníků, bez jejichž úsilí a pracovního zapálení bych nebyl do této soutěže nikdy nominován. Těm všem patří velký dík, že mám tu příležitost řídit tento skvělý kolektiv a prezentovat výsledky naší společné práce. Titul by pro mě byl velký závazek a motivace do dalších let.

 

2. Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

V podniku našeho zaměření, které tvoří zemědělská prvovýroba (rostlinná a živočišná výroba) je jen malý prostor pro přizpůsobení provozu s ohledem na covid – 19 jelikož vše má své termíny a práci není možné přesunout na termín jiný.  Provoz dál běžel bez omezení a nutno říct že se vše zvládlo jako by covid – 19 nebyl.  Ve vlastním provozu rostlinné a živočišné výroby toho moc změnit nešlo, největší změny byly provedeny v naší jídelně a na dalších místech mimo pracoviště kde dochází k větší koncentraci zaměstnanců z různých úseků firmy. Tam bylo nutno časově rozfázovat jejich příchod a odchod tak aby se co nejméně, nebo pokud možno vůbec nepotkali.

Dbalo se na dodržování doporučených opatření, což při náročnosti prací především v živočišné výrobě nebylo vždy snadné (nošení roušek, respirátorů). Vše se zvládlo a v současné době je již většina zaměstnanců plně naočkována proti výše zmíněné nemoci.

 

3. Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Česká republika přes skutečnost že je malá země uprostřed Evropy má velký potenciál v mnoha oblastech výrobních tak kulturních. Jen je třeba toho správně využít, a vždy a v každé situaci se řídit zdravým rozumem a nepodléhat politickým náladám, které mnohdy nemají s realitou nic společného. Jsem optimista, takže si myslím, že vývoj všech zásadních oblastí naší země bude příznivý, zároveň si uvědomuji, že bez  poctivé práce a správné výchovy dalších generací se to neobejde.