Manažer roku 2015: Rozhoduji se na základě instinktu

Manažer roku 2015: Rozhoduji se na základě instinktu

28 června, 2016

Pavel Kafka, prezident ČMA, s Manažerem roku Miroslavem Dvořákem. Celou fotogalerii naleznete zde. 

Česká manažerská asociace každoročně zve mezi své členy čerstvé vítěze soutěže MANAŽER ROKU, aby promluvili o svých manažerských výhrách a prohrách a poodhalili svou cestu k úspěchu. V polovině června tak Pražský manažerský klub v čele s Ivo Gajdošem uspořádal v pražském hotelu Clarion setkání s Miroslavem Dvořákem, generálním ředitelem a majitelem společnosti MOTOR JIKOV GROUP a.s. a Manažerem roku 2015.  

Miroslav Dvořák, energický muž s širokým záběrem aktivit, si udělal v Praze přestávku na cestě mezi Londýnem a Českými Budějovicemi. Každý den má nabitý až do poslední minuty a člověk z něj má pocit, že musí mít k dispozici minimálně dvojnásobek času oproti ostatním smrtelníkům. Dokonalá ukázka manažerské schopnosti efektivního nakládání s časem. Není totiž jen generálním ředitelem MOTOR JIKOV GROUP, ale také předsedou představenstva Jihočeské hospodářské komory, viceprezidentem AutoSAP, předsedou dozorčí rady Svazu průmyslu a dopravy ČR, aktivním hudebníkem a otcem dvou dětí. Sám o sobě říká, že je ortodoxním Jihočechem, který miluje svůj kraj a povahu Jihočechů.

Tradice společnosti MOTOR JIKOV Group a.s. sahá až do roku 1899. Prošla mnoha etapami vývoje a dnes je ryze českou společností a matkou čtyř podniků se strojírenským a slévárenským zaměřením, orientovaným především na automobilový průmysl. S počtem přes 750 pracovníků patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele regionu. V roce 2015 společnost dosáhla tržeb ve výši 1,55 mld. Kč. Čtyři pětiny produkce směřují na export. MOTOR JIKOV GROUP má silný inovační potenciál, který do velké míry vychází z přístupu samotného Miroslava Dvořáka: „Mám rád změny. Když jsou dobře vedeny, jsou pro firmu jen prospěšné.“  

Svou firmu Miroslav Dvořák neřídí přes představenstvo, ale skrze systém vedení, který vyplynul z jeho letitých zkušeností: „Nejsem zastánce složitých sofistikovaných systémů, ve svých rozhodnutích se řídím především instinktem. Máme plochou strukturu managementu, která umožňuje rychlé rozhodování,“ říká Miroslav Dvořák, který si jako ředitel a vlastník určuje strategii podniku sám. Cizí mu není ani společenská odpovědnost. Společnost patří mezi průkopníky a propagátory využívání CNG, na trh uvedla domácí čerpací stanici a systém ekologicky čisté energie zavádí také u používaných vysokozdvižných vozíků i části osobních a užitkových vozidel. Svůj zájem soustředí také na vzdělávání. „V České republice děláme s malou produktivitou a nekvalitně právě proto, že nemáme správné vzdělání,“ říká Miroslav Dvořák a konkretizuje kroky, které podnikají: „Osvětu ohledně technického vzdělávání začínáme již v mateřských školách, komunikujeme s rodiči, neboť základ je v rodině, a navštěvujeme učiliště a střední školy.“  

A jaké že jsou ty manažerské prohry Manažera roku? „Kdybych měl mluvit o prohrách, tak bychom tady ani já ani firma nebyli,“ říká s optimismem Miroslav Dvořák. Následně však dodává, že neveselé vzpomínky se pojí s obdobím 2008-2009, kdy musel propustit 350 lidí, v mnoha případech i kamarádů.

Miroslav Dvořák je člověk, který chce mít svůj život pevně v rukou. Jak sám říká, se svým dnem si chce dělat, co chce. Když se mu něco nelíbí, jde a změní to. Tomu odpovídají i mnohé z jeho filantropických aktivit. Baví ho bohulibé věci a rád rozdává lidem radost.

Veronika Žurovcová