Cenu CBCSD Inovace pro udržitelný rozvoj získal Český ostrovní dům a projekt Hydal od Nafigate

Cenu CBCSD Inovace pro udržitelný rozvoj získal Český ostrovní dům a projekt Hydal od Nafigate

24 dubna, 2018

Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD) ve čtvrtek 19. dubna ve Španělském sále Pražského hradu udělila ocenění za Inovace pro udržitelný rozvoj. Cenu předal v rámci 25. ročníku soutěže MANAŽER ROKU Jan Žůrek, prezident CBCSD spolu se zástupci partnerských firem ocenění, generálním ředitelem ČEZ Distribuce Richardem Vidličkou a předsedou představenstva společnosti ČEPS Janem Kalinou. V kategorii Chytrá energetika vyhrál projekt Český ostrovní dům, cenu převzal zakladatel projektu Pavel Podruh, v kategorii Průmysl zvítězil projekt Hydal od společnosti Nafigate, cenu převzala ředitelka projektu Lenka Mynářová.

„Máme radost, že můžeme vyzdvihnout projekty soustřeďující se na zlepšení prostředí, ve kterém žijeme. Promyšlené kroky cílené na udržitelnost vnímáme jako to správné směřování byznysu,“ vyjádřil se k udělení ocenění Jan Žůrek, prezident CBCSD.

Přímo na pódiu Španělského sálu za přítomnosti českých manažerských špiček Pavel Podruh, zakladatel projektu Český ostrovní dům, řekl: „Cítím velký respekt k lidem, kteří dokáží úspěšně vést stovky a tisíce lidí. My jsme jen malá společnost, ale jsem hrdý, co se lidem v ní za poslední tři roky podařilo. Kromě jiného jsme vybudovali velký generátor projektů různě soběstačných budov, které zdarma poskytujeme veřejnosti. Z nuly jsme vyvinuli velice komplexní systém inteligentního řízení veškerých klíčových technologií v domech. Říkáme mu Independence System a na trhu srovnatelný neexistuje.“ 

Projekt Český ostrovní dům vznikl v roce 2016 s cílem vytvořit unikátní know-how hub technologií a odborníků směřujících k soběstačnosti nebo alespoň dílčí soběstačnosti budov (primárně elektrická energie, voda, teplo). Cílem projektu je prezentovat veřejnosti plně funkční, pokroková a důmyslná řešení v krásných, co nejvíce soběstačných a vysoce šetrných budovách za užití chytrých metod nakládání s přírodními zdroji a architekturou. Misí projektu Český ostrovní dům je akcelerace nástupu udržitelnějších technologií do běžných domácností a budov a disrupce trhu směrem k environmentálně šetrnějším způsobům nakládání se zdroji.

Druhým z oceněných projektů je biotechnologie Hydal společnosti Nafigate, průlomová inovace v globálním měřítku. Jde o koncept, v rámci kterého je biopolymer PHA, který slouží pro výrobu bioplastů a náhradu mikroplastů, vyroben z odpadu – použitého oleje. Díky využití plně biologicky odbouratelného a biokompatibilního polymeru Hydal PHA se eliminuje poškození životního prostředí mikroplasty a plasty. Technologie je tzv. Zero Waste s o 50% nižší spotřebou energie než výroba PE.

„Vytvořili jsme něco unikátního, jsme ve světě jedineční. Ostatním jsme ukázali příklad udržitelnosti v praxi. Abychom to dokázali, museli jsme mít spoustu odvahy a kolem sebe odborníky,“ uvedla k projektu Lenka Mynářová.

Cílem ceny Inovace pro udržitelný rozvoj je podpořit mezinárodní i národní úsilí o posílení prvků udržitelnosti v byznysu – jejich ekonomických, sociálních a environmentálních přínosů pro celou společnost. Letos CBCSD tuto cenu udělila již podruhé, stejně jako vloni v rámci vyhlášení soutěže MANAŽER ROKU pořádané Českou manažerskou asociací.

.

Veronika Žurovcová
PR manažerka
+420 778 402 291

 .

CBCSD je zapsaný spolek založený v roce 2012 podle zákona č. 83/1990 Sb., v němž se sdružují společnosti i jednotlivci, kteří se snaží vytvořit podmínky pro udržitelnou budoucnost v podnikání i životě lidí s ohledem životní prostředí. Cílem je zprostředkovávat aktivní roli podnikatelské sféry na udržitelném růstu české společnosti. Připravovat a realizovat podnikové či sektorové programy a projekty místního a národního charakteru na komerční bázi se zaměřením na propojování cílů udržitelného hospodářského vývoje, zajištění sociálních hodnot a environmentální přijatelnosti u nás.