Agrostroj Lubomíra Stokláska udělal rekordní akvizici. Koupil německou skupinu Stoll Maschinenfabrik

Agrostroj Lubomíra Stokláska udělal rekordní akvizici. Koupil německou skupinu Stoll Maschinenfabrik

5 srpna, 2021

Dvě továrny v Německu, jedna v Polsku a jedna ve Spojených státech. Zhruba 600 lidí, globální obchodní síť a obrat 120 milionů eur, v přepočtu tři miliardy korun. To jsou základní data německé skupiny Stoll Maschinenfabrik, která má tradici od roku 1878 a od 20. července 2021 ji vlastní český kapitál. Převzal ji pelhřimovský Agrostroj dvaasedmdesátiletého Lubomíra Stokláska, jenž patří mezi nejtěžší váhy tuzemského byznysu a získal také ocenění Manažer roku 2011.

„V rámci dlouhodobé strategie cílíme na rozvoj vlastních produktů, které by podpořily současný obchod s našimi partnery. Akvizice firmy Stoll je přesné naplnění našeho záměru a má samozřejmě velký synergický potenciál pro obě společnosti,“ vysvětluje přidanou hodnotu obchodu Lubomír Stoklásek, jehož časopis Forbes řadí mezi stovku nejbohatších Čechů, získal titul EY podnikatel roku a jeho Agrostroj patří mezi největší tuzemské rodinné firmy.

V branži se obvykle drží mlčenlivost ohledně toho, pro které světové značky díly v Pelhřimově vznikají. Mezi referenčními zakázkami jsou ale například žací lišty na kombajny John Deere, podmítače Kuhn nebo výroba dílů pro náklaďáky DAF, Volvo či Scania. Ve výrobním řetězci každopádně Češi díky převzetí Stollu posílí. „Velký inovativní potenciál a excelentní technické a konstrukční zázemí firmy Stoll poskytne Agrostroji zcela novou pozici v budoucí dlouhodobé spolupráci s našimi partnery,“ doplňuje šéf obchodu Agrostroje Jaroslav Habáň.

Celý článek můžete přečíst zde

Autor: Jaroslav Mašek