Ze zákulisí: “Těžkejma rosteš!”, aneb představujeme Vám Michala Lichtera kandidáta na post MANAŽER ROKU 2022

Ze zákulisí: “Těžkejma rosteš!”, aneb představujeme Vám Michala Lichtera kandidáta na post MANAŽER ROKU 2022

22 srpna, 2023

Za více než třicet let fungování České manažerské asociace velice dobře víme, že být dobrým manažerem není otázka věku. Mezi inspirativními a šikovnými manažerskými osobnostmi jsou i mladší ročníky. A právě z tohoto důvodu byla před pár lety do soutěže zařazená kategorie Mladý manažerský talent, do 35 let. Tato kategorie je unikátní v tom, že je hodnocena stejnými parametry, které jsou stanovené u kategorií ostatních. Každý, kdo se do této kategorie přihlásí má tedy stejné výchozí zadání včetně benchmarkingu, který je podstatnou součástí soutěže MANAŽER ROKU. 

Tímto Vám představujeme prvního nominovaného v této speciální soutěžní kategorii, a to Ing. Michala Lichtera, Regional Director CEE & Nordics ve společnosti BILLIGENCE.


  • V jaké historické době byste chtěl být manažerem a proč?

Historie přinesla spoustu významných momentů a událostí, které nesly zajímavé manažerské výzvy, ale popravdě bych raději tvořil budoucnost, než se vracel do minulosti. Mám možnost být součástí období, které je novou průmyslovou revolucí. Množství inovací, nové technologie, pokročilé možnosti automatizace, robotizace a digitalizace přináší zásadní zlom ve fungování firem i lidí. Tato digitální doba přináší nové výzvy a vyžaduje nový způsob myšlení a vedení. Budoucnost bude podle mého názoru o silných lídrech, kteří dokážou inspirovat a motivovat ostatní k pozitivnímu přijímání těchto změn. Vidím to i v našem oboru datové analytiky, kde efektivní využívání dat přináší firmám konkurenční výhodu – např. dokážou lépe cílit marketingové kampaně, vyvíjet nové produkty, predikovat výpadky ve výrobě, nebo zlepšovat klientský servis. A to je teprve začátek. Těší mě, kam se odvětví posouvá a co přinese za deset, dvacet nebo padesát let. Chci být proto raději manažerem budoucnosti. Myslím si, že přes množství technologií budou stále klíčové soft skills, zejména efektivní komunikace a naslouchání.


  • Jaký životní okamžik Vás posunul nejdále?

S odstupem času hodnotím, že mě velmi obohatily všechny zahraniční zkušenosti, ať už studijní nebo pracovní. Dodnes vzpomínám, jak mě rodiče v 15 letech vyslali samotného do Kanady na čtyřtýdenní jazykový pobyt, tehdy samozřejmě bez mobilního telefonu. O rok později na podobný pobyt do Mexika. Byla to skvělá možnost, jak se naučit jazyky, postarat se sám o sebe, ale i získat nadhled, porozumění cizím kulturám apod. Zpětně musím uznat, že to byla skvělá zkušenost, která mě hodně formovala v dalším životě. I proto pak bylo přirozené, že jsem během vysoké školy absolvoval výměnný pobyt ve Španělsku, nebo pak pracovně působil na dlouhodobých projektech v Bruneji, Ghaně, USA, Velké Británii nebo Maďarsku. Jsem přesvědčený o tom, že i díky tomu dnes dokážu efektivně řídit mezinárodní týmy a vést expanzi naší společnosti Billigence na zahraniční trhy do Polska nebo Skandinávie.


  • Na co byste jako hodnotitel soutěže dával největší důraz při výběru MANAŽERA ROKU?

Role manažera je hodně komplexní disciplína, proto je třeba posuzovat přínos z více pohledů. Osobně je pro mě nejdůležitější přesah do role leadera. Konkrétně bych posuzoval, jak dokáže osobnost motivovat a inspirovat ostatní, nadchnout je pro společný cíl, jakým je nositelem vize a hodnot, popř. jak dokáže jednotlivé členy týmu profesně i osobnostně rozvíjet.

 


Motto na závěr: 

“Těžkejma rosteš!”


Děkujeme za podnětný rozhovor a těšíme se na viděnou v rámci slavnostního udílení cen 30. ročníku soutěže MANAŽER ROKU,

Česká manažerská asociace