Ze zákulisí: Představujeme Vám Petra Paksiho, který nejenže “umí tančit v dešti”, ale také se utká o post MANAŽER ROKU 2022
Ze zákulisí: Představujeme Vám Petra Paksiho, který nejenže “umí tančit v dešti”, ale také se utká o post MANAŽER ROKU 2022
Když před 30 lety Česká manažerská asociace vyhlásila první ročník soutěže MANAŽER ROKU, byla to nepopsatelná výzva. Šlo o jednu z prvních soutěží takového charakteru. Smyslem bylo – a stále je – ukazovat veřejnosti, že v Česku máme schopné a inspirativní manažery. Letos, během příprav jubilejního ročníku celorepublikové soutěže, můžeme říct, že díky vyhledávání, hodnocení a oceňování MANAŽERŮ ROKU jsme měli mnoho příležitostí názorně ukázat, že stále platí známé pořekadlo: “Zlaté české ručičky!”
Je nám tedy radostí Vám představit PaeDr. Petra Paksiho, DBA, jednatele společnosti JAP FUTURE s.r.o., který se letos utká o post MANAŽER ROKU 2022 a kterého jsme se vyptali na tři nesoutěžní otázky.
Příjemné počtení přejeme!
-
V jaké historické době byste chtěl být manažerem a proč?
Já jsem rád, že jsem manažerem v této době, protože tady a teď jsem jako ryba ve vodě, dokážu celkem rychle reagovat na změny trhu a je rovněž v mých silách jisté věci ovlivnit. V historii bych manažerem být nechtěl, i když mě v dnešní době dost ovlivňuje. Rozhodně se ze situací, které se v minulosti odehrály hodně učím a beru si z nich to, co potřebuji ke svému vlastnímu úspěchu. Asi si nedokážu představit, s jakými vlivy se tenkrát manažeři museli potýkat při dosahování maximálních výkonů. Dle mého názoru by například i pan Baťa dnes takových výsledků nedosáhl, protože jsou na trhu úplně jiné podmínky než tenkrát. Naopak hluboce obdivuji, čeho dosáhl za své doby a je mi jedním z velkých vzorů.
-
Jaký životní okamžik Vás posunul nejdále?
Začínal jsem v roce 1998, výsledky po dobu 10 let krásně plynule rostly, než přišla krize v letech 2008 až 2009. Přesně tato krize byla pro mé budoucí podnikání velkou učitelkou. Tehdy jsem přišel na to, že člověk musí být vždy připraven na neočekávané události, v podobě „teorie černé labutě“. Pomohlo mi to jako manažerovi hodně vyrůst, bral jsem to především jako výzvu, a ne jako problém. Pro mě to, že je krize znamená, že musím daleko víc napnout své síly a ukázat, že se to dá s přehledem zvládnout. Když všechno roste, tak na tom nikdo neukáže své schopnosti, protože to se daří každému, ale pokud přiletí „černá labuť“, tak ta opravdu prověří váš manažerský um.
Teď zase zpět do přítomnosti, aktuální situace by se za mě dala nazvat dokonalou ekonomickou bouří, všechno se nám to hezky sešlo, Covid-19, válka, cyklická krize, vysoké úroky. Já musím říct, že jsem díky zkušenostem z minulosti připraven a se svojí firmou touto krizí proplujeme s grácií.
-
Na co byste jako hodnotitel soutěže dával největší důraz při výběru MANAŽERA ROKU?
Já osobně bych určitě největší důraz kladl na dlouhodobost v dosahování požadovaných výsledků. Dobrý manažer se pozná tak, že v dlouhém časovém horizontu nejen opakuje pořád stejně dobré výsledky, ale že je dokonce zlepšuje, a to i v nepříznivých podmínkách. Dobré výsledky pak mají vliv na to, že vydělané peníze může investovat zpět do firmy, do svých zaměstnanců, případně do sebe a tím se zase posunout o level výše.
Motto na závěr:
“Není důležité čekat až přejde déšť, ale naučit se tančit v dešti.”
Děkujeme za inspirativní rozhovor a těšíme se na viděnou během slavnostního vyhlášení vítězů MANAŽER ROKU 2022.