Kandidátem na prestižní post MANAŽER ROKU 2023 se stává Jaroslav Brandejs

Kandidátem na prestižní post MANAŽER ROKU 2023 se stává Jaroslav Brandejs

21 března, 2024

Již za několik dní proběhne vyhlášení výsledků prestižní soutěže MANAŽER ROKU 2023. Každý soutěžící má před sebou jednu až dvě soutěžní disciplíny, během kterých před členům Hodnotitelské komise prezentuje své výkony, schopnosti, inovativnost, a to jak ve sféře manažerské, tak i v té osobní, lidské. Soutěžní disciplíny nejsou brány na lehnou váhu, čemuž odpovídá i jejich zadání. 

Mezi letošní finalisty celorepublikové soutěže MANAŽER ROKU 2023 se řadí i pan Jaroslav Brandejs, tajemník městského úřadu Říčany, který nám odpověděl na tři nesoutěžní otázky, díky kterým vám tohoto manažera můžeme představit. 

Příjemné počtení přejeme.

 

  • Jaké intuitivní rozhodnutí jste kdy učinil a projevilo se jako skvělá manažerská volba?

Po 12 letech na pozici tajemníka městského úřadu ve třech různých městech jsem vytušil, že jde obrátit státní správu směrem korporátu; stačí jen zvednout ze země volně hozenou rukavici příjmů ze správních poplatků, které stát městům přiznává, např. za přepis vozidla. Zatímco všichni ostatní úředníci státu zpravidla pracují v zažitých vzorcích a svých mantrách – mají na vyřízení čas měsíc apod., získal jsem podporu voleného vedení města Říčany a se svými lidmi začal aktivně vyhledávat práci a klientům nabízet skvělou službu vyřízení jejich žádostí do druhého dne… Za to jsem lidem na úřadě slíbil a následně takto splnil razantní navýšení jejich příjmů. To, že nám tato nová filozofie přináší téměř 100 mil. Kč ročně v příjmech, zároveň velkým klientům na trhu prvek stability a jejich klientům jistotu v podobě rychlé registrace vozidla na jejich jméno je samozřejmě situace Win-Win-Win, nicméně to největší kouzlo teprve přišlo následně! Očekával jsem, že když bereme práci jiným velkým magistrátům, přijde okamžitá reakce a boj o klienta. Nastal však úplný opak. Zajetý vzor úředníků zafungoval. Velké magistráty začaly být naopak spokojené, že jim práce odpadla. To zažijete asi jen jednou v životě.

Jaký nejzajímavější počin konkurence jste zaznamenal a považujete jej za pro Vás inspirativní?

Dovolíte mi tu otázku prosím trochu modifikovat? Přeci jen jsem ve státní správě 😊. Určitě o nejzajímavějším (ne)počinu konkurence, který jsem zaznamenal, jsem se zmínil výše. Poté, co jsme díky neskutečně progresivní službě převzali prakticky největší potenciál trhu prodeje vozidel, kdy děláme jen to, co musí udělat jakýkoliv jiný úřad, prostě jen jednoduše zaregistrovat údaje do technického průkazu, naše „konkurence“, jiné úřady a magistráty, nám tuto práci rádi přenechávají. Určitě to však není inspirativní, ale spíše šokující. Jasně, uvědomuji si, že tímto trochu provokuji, ale není za tím nic jiného, než snaha a vlastně moje celoživotní idea změnit přístup státní správy k lidem.

 

  • Čím byste se živil, kdybyste nebyl manažer?

Byl bych advokátem nebo soudcem. Ta doba, kdy jsem mohl část této praxe absolvovat mě opravdu naplňovala. Možná bych mohl některým mým kolegům v soutěži dnes krýt záda 😊.


Motto na závěr?

„Empatie je klíčem k moudrosti vedení“