„Věda nemá konec“

Hostem 202. manažerského klubu, který 21. února 2013 uspořádala Pražská oblastní organizace ČMA, byla MANAŽERKA ROKU 2011, prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., ředitelka a předsedkyně rady Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, senátorka a místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Ačkoliv si může Eva Syková zapsat na svoji profesní vizitku celou řadu významných tuzemských i mezinárodních úspěchů, nebála se svoje vystoupení pojmenovat:

Moje manažerské výhry a prohry

Více než dvě hodiny, které pak před plným sálem Golem klubu na pražském Perštýně s manažery strávila, byly opravdu otevřené a hlavně pro posluchačské fórum naprosto fascinující.

Témata výzkumu experimentální medicíny v neurovědách, onkologii, buněčné biologii, genetické ekotoxikologii, kmenových buňkách, biomateriálech a tkáňových náhradách zazněla pro přítomné v podání této uznávané kapacity srozumitelně, pochopitelně, přehledně a názorně. Eva Syková v prezentaci podotkla, že „vše je mystické do chvíle, než to poznáte“. Do Akademie věd přišla poprvé ve svých 17 letech a velmi se jí zalíbila myšlenka, „že člověk svým vlastním mozkem zkoumá mozek, což je, jak připouští i dnes, velmi těžké. Prozatím se nedá mozek plně pochopit a celý prozkoumat. Ze všech funkcí a možností mozku známe asi jen 50 %.“

Eva Syková není jen uznávaná a doma i ve světě oceňovaná vědkyně, ale je velmi schopná manažerka a organizátorka. Podporuje ty vědce, kteří chtějí přenést výsledky vědy a výzkumu do praxe „Vždy mě bavilo něco nového zakládat a rozvíjet,“ řekla s nadsázkou. Už v za minulých dob někteří vědci pochopili, že musí dělat něco originálního, čím vyniknou – např. přenos pomocí difúze. „Naše dnešní cesta chce vědu a výzkum vést k inovacím – vede přes podnikatelské inkubátory a střediska aplikovaného výzkumu – přes firmy s účastí vědců. Mnozí vědci a lékaři se nechtějí vzdát výsledků své výzkumné práce, chtějí dotáhnout výzkum až do praxe, zavádět a oživit své výzkumy v reálném světě a pro reálné potřeby lidí. Tak je to běžné v Americe – kde má každý vědec i své privátní firmy – a nikdo se tomu nediví,“ srovnala situaci u nás se špičkou v oboru.

„Myslíme si, že přišel čas na nové postupy – genové inženýrství, tkáňové náhrady, růstové faktory a nanotechnologie. Používáme buňky – embryonální, kmenové buňky kostní dřeně, nebo z pupečníkové krve. Některé druhy zvířecích rodů by vyhynuly, kdybychom je pomocí kmenových embryonálních buněk nezachránili. Umíme změnit buňku z pokožky na embryonální – ale ještě to má nějaké nedostatky. Vše to se může používat k záchranářským procesům. Tkáňové inženýrství je rozhodně řešením pro dnes nevyléčitelné pacienty. Vědci a lékaři chtějí dosáhnout léčbu nemocných kmenovými buňkami – a to nádory, popáleniny a náhrady kůže, cukrovku a selhání ledvin a jater, úrazy a nemoci mozky a míchy  – věda a léčba jsou dnes obrovským byznysem, protože nahradí léky, kterými dnes běžně léčíme.

Budoucnost může být taková, že všichni budeme mít uloženy a připraveny své buňky v bance a když je budeme potřebovat, tak je použijeme.“

 

Eva Syková

MANAŽERKA ROKU 2011
Absolventka Karlovy Univerzity.
3x zvolena ředitelkou Ústavu.
Předsedkyní poroty Česká hlava.
Dlouhodobě je jedním z nejcitovanějších českých vědců.
Má manažerské schopnosti kombinované s odbornou erudicí.
Má odvahu prosazovat a realizovat moderní směry vědy, nebojí se angažmá na nových projektech a dává šanci mladým vědcům.
Centrum excelence EU řeší 25 mezinárodních projektů.
Zasvětila svůj život vědě. Prosazuje, že medicína i průmysl musí najít společnou cestu.
Studuje a spolupracuje se světovou špičkou.
UEM je úzce propojen na výzkum a projekty EU.
Patří k nejrespektovanějším osobnostem veřejného života, byla zvolena senátorkou.
Zastává a prosazuje rychlé zavádění vědy do praxe.