„Věda nemá konec“

„Věda nemá konec“

24 února, 2013

Hostem 202. manažerského klubu, který 21. února 2013 uspořádala Pražská oblastní organizace ČMA, byla MANAŽERKA ROKU 2011, prof. MUDr. Eva Syková, DrSc., ředitelka a předsedkyně rady Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR, senátorka a místopředsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Ačkoliv si může Eva Syková zapsat na svoji profesní vizitku celou řadu významných tuzemských i mezinárodních úspěchů, nebála se svoje vystoupení pojmenovat:

Moje manažerské výhry a prohry

Více než dvě hodiny, které pak před plným sálem Golem klubu na pražském Perštýně s manažery strávila, byly opravdu otevřené a hlavně pro posluchačské fórum naprosto fascinující.

Témata výzkumu experimentální medicíny v neurovědách, onkologii, buněčné biologii, genetické ekotoxikologii, kmenových buňkách, biomateriálech a tkáňových náhradách zazněla pro přítomné v podání této uznávané kapacity srozumitelně, pochopitelně, přehledně a názorně. Eva Syková v prezentaci podotkla, že „vše je mystické do chvíle, než to poznáte“. Do Akademie věd přišla poprvé ve svých 17 letech a velmi se jí zalíbila myšlenka, „že člověk svým vlastním mozkem zkoumá mozek, což je, jak připouští i dnes, velmi těžké. Prozatím se nedá mozek plně pochopit a celý prozkoumat. Ze všech funkcí a možností mozku známe asi jen 50 %.“

Eva Syková není jen uznávaná a doma i ve světě oceňovaná vědkyně, ale je velmi schopná manažerka a organizátorka. Podporuje ty vědce, kteří chtějí přenést výsledky vědy a výzkumu do praxe „Vždy mě bavilo něco nového zakládat a rozvíjet,“ řekla s nadsázkou. Už v za minulých dob někteří vědci pochopili, že musí dělat něco originálního, čím vyniknou – např. přenos pomocí difúze. „Naše dnešní cesta chce vědu a výzkum vést k inovacím – vede přes podnikatelské inkubátory a střediska aplikovaného výzkumu – přes firmy s účastí vědců. Mnozí vědci a lékaři se nechtějí vzdát výsledků své výzkumné práce, chtějí dotáhnout výzkum až do praxe, zavádět a oživit své výzkumy v reálném světě a pro reálné potřeby lidí. Tak je to běžné v Americe – kde má každý vědec i své privátní firmy – a nikdo se tomu nediví,“ srovnala situaci u nás se špičkou v oboru.

„Myslíme si, že přišel čas na nové postupy – genové inženýrství, tkáňové náhrady, růstové faktory a nanotechnologie. Používáme buňky – embryonální, kmenové buňky kostní dřeně, nebo z pupečníkové krve. Některé druhy zvířecích rodů by vyhynuly, kdybychom je pomocí kmenových embryonálních buněk nezachránili. Umíme změnit buňku z pokožky na embryonální – ale ještě to má nějaké nedostatky. Vše to se může používat k záchranářským procesům. Tkáňové inženýrství je rozhodně řešením pro dnes nevyléčitelné pacienty. Vědci a lékaři chtějí dosáhnout léčbu nemocných kmenovými buňkami – a to nádory, popáleniny a náhrady kůže, cukrovku a selhání ledvin a jater, úrazy a nemoci mozky a míchy  – věda a léčba jsou dnes obrovským byznysem, protože nahradí léky, kterými dnes běžně léčíme.

Budoucnost může být taková, že všichni budeme mít uloženy a připraveny své buňky v bance a když je budeme potřebovat, tak je použijeme.“

 

Eva Syková

MANAŽERKA ROKU 2011
Absolventka Karlovy Univerzity.
3x zvolena ředitelkou Ústavu.
Předsedkyní poroty Česká hlava.
Dlouhodobě je jedním z nejcitovanějších českých vědců.
Má manažerské schopnosti kombinované s odbornou erudicí.
Má odvahu prosazovat a realizovat moderní směry vědy, nebojí se angažmá na nových projektech a dává šanci mladým vědcům.
Centrum excelence EU řeší 25 mezinárodních projektů.
Zasvětila svůj život vědě. Prosazuje, že medicína i průmysl musí najít společnou cestu.
Studuje a spolupracuje se světovou špičkou.
UEM je úzce propojen na výzkum a projekty EU.
Patří k nejrespektovanějším osobnostem veřejného života, byla zvolena senátorkou.
Zastává a prosazuje rychlé zavádění vědy do praxe.