Report CEC European Managers: Manažeři žijí ve stresu

Report CEC European Managers: Manažeři žijí ve stresu

24 ledna, 2020

Až 80 procent z 13,6 milionů manažerů napříč evropskými zeměmi, včetně České republiky, je v práci vystresováno. Zdravotní rizika jsou mezi nimi mnohem vyšší, než u jiných profesí. Uvádí to aktuální průzkum s názvem Managers in Europe Today and Tomorrow, který připravila asociace CEC European Managers, jejímž je Česká manažerská asociace členem. Pro srovnání, podle loňského průzkumu Eurofondu se míra stresu a vyhoření pohybuje mezi běžnou evropskou populací mezi 15 až 20 procenty.

Převážná většina manažerů v Evropě, celých 59 procent, jsou přitom mladší lidé ve věku od 25 do 49 let. Dalším 26 procentům řídících pracovníků je 50 až 64 let. Starších je pouze pět procent manažerů. V průměru evropští manažeři pracují 45 hodin týdně, z toho 38 procent z nich přesčas.

Jaké mají manažeři příjmy

Ve srovnání s příjmy průměrné populace, manažeři mají vyšší plat. V roce 2014 (nejnovější dostupné údaje) představoval průměr příjmů manažerů v Evropské unii 4 861 EUR, zatímco průměrný hrubý příjem občanů byl 2 514 EUR. Mezi příjmy v jednotlivých zemích panují značné rozdíly. Manažer v Lucembursku dostává zaplaceno 9krát více, než má běžný manažer v Bulharsku. Pokud jde o manažerské odměny z hlediska pohlaví, ženy vydělávají v průměru o 30% méně než jejich kolegové. Je to mnohem větší rozdíl, než jaký je v odměňování žen a mužů v celkové populaci – činí zhruba 16%.

Bude v Evropě dost manažerů?

Evropské země jsou svědky dvou protichůdných tendencí. První z nich je trend poklesu počtu manažerů s ohledem na budoucí profesní požadavky, stárnoucí populaci a klesající přitažlivost manažerské profese. Pro ekonomiku to může představovat problém. Na druhé straně, podle některých prognóz by poptávka po manažerech mohla vzrůst. Pokud se zmíněný trend nižší nabídky manažerů protne s vyšší poptávkou po řídících pracovnících, Evropa bude čelit trhlině na trhu práce. Řešením by podle studie CEC European Managers mohla být cílená migrace, zvýšení počtu žen ve vedení, aktivní přístup ke stárnutí a zajištění rozmanitosti.

 

Managers-in-Europe-today-and-tomorrow-2019

 

Celý Report CEC European Managers najdete na webu ČMA ZDE.