Nositel titulu TOP 10 Manažer roku 2018 Michal Vajdák na Pražském manažerském klubu

Nositel titulu TOP 10 Manažer roku 2018 Michal Vajdák na Pražském manažerském klubu

21 června, 2019

Kosmické technologie – šance pro Česko!

Michal Vajdák, jednatel úspěšné společnosti Sobriety a čerstvý nositel titulu TOP 10 v soutěži MANAŽER ROKU a také zvláštní ceny Inovace pro udržitelný rozvoj byl hostem květnového setkání 261. Pražského manažerského klubu.

Menší inovativní firmy v České republice mají šanci prosadit se v oblasti vesmírných technologií. Příkladem je společnost Sobriety, která vyvíjí ventily pro novou generaci raketových motorů programu VEGA a stojí u vývoje elektrických čerpadel pro malé raketové motory nových generací pro Evropskou kosmickou agenturu ESA. V čele Sobriety je jednatel Ing. Michal Vajdák, který byl v polovině května hostem 261. Pražského manažerského klubu (PMK), který se jako již tradičně konal v Clarion Congress Hotel Prague. Jako obvykle akci moderoval předseda PMK Ivo Gajdoš, výkonný ředitel ČMA.

Čerstvý nositel titulu TOP 10 v soutěži MANAŽER ROKU 2018 a zvláštní ceny Inovace pro udržitelný rozvoj Michal Vajdák zmínil několik důvodů, proč by české firmy mohly uspět ve vesmírných technologiích. „Pro velké firmy není malosériová výroba obchodně zajímavá. Naopak pro technologicky vyspělé menší firmy je to skvělá příležitost, jak se dostat k vesmírným zakázkám,“ říká Michal Vajdák.

Předpokladem úspěchu je silný výzkum a vývoj, na ten vsadila společnost Sobriety. V jejích řadách působí nyní několik desítek výzkumníků. Sobriety od roku 2017 spolupracuje s ESA a díky této iniciativě vznikají elektrická čerpadla, která otevírající nové možnosti architektury motorů nosičů. S pomocí českých ventilů a čerpadel tak budou moci vesmírná plavidla přistávat a vzlétat z povrchu měsíce, Marsu, asteroidů a jiných planet.

Pro firmy v ČR je další výhodou to, že vesmírné projekty vznikají a technologie se vyvíjejí za pochodu. Do budoucna bude ale užitečná spolupráce českých subjektů, zejména schopnost technologie dovést do komplexních celků. „Technologie, které známe, máme a ovládáme, musíme umět spojit do komplexních celků tady v Česku a tyto pak obchodovat. Jedině tak se dostaneme na vyšší příčky hodnotových řetězců. Je třeba spolupracovat a důvěřovat si,“ říká Michal Vajdák.

Součástí klubového setkání byla příjemná atmosféra, osobní jednání přítomných s řečníkem, losování a předání účastníkům hezkých knižních publikací, zaměřených na manažerské dovednosti. Jeden z výherců obdržel knihu „100 let od začátků svobodného podnikání v Československu“, u jejíhož vzniku stála ČMA.

Host večera Michak Vajdák odpověděl na několik otázek, které dokreslují jeho skvělé manažerské schopnosti a úspěšnost jeho firmy.

 

  1. Jaký je váš největší manažerský úspěch v posledních letech?

Na jaře roku 2017 jsem se dozvěděl z rádia při podvečerním grilování, že firma Rocket Lab úspěšně otestovala svou novou raketu Electron, vyznačující se zcela inovativním pojetím motorů, které jsou poháněny elektrickými čerpadly, jež nahrazují komplexní systém s turbočerpadly systémem mnohem jednodušším. Má dlouhodobá snaha o adaptaci technologie vysokootáčkových strojů do nových malosériových produktů vyústila v roce 2017 tím, že jsme se s evropskou vesmírnou agenturou dohodli na zahájení projektu vývoje prvního evropského elektročerpadla (druhého na světě) pro malé raketové motory. Tak jako v současnosti probíhá elektrická revoluce v automobilovém průmyslu, jako  malá česká firma jsme klíčoví hráči při elektrické revoluci v oblasti raketových motorů.

  1. Máte recept na zvýšení konkurenceschopnosti vaší společnosti. Co považujete za největší omezení?

Mým receptem byla vždy pozitivní vize a schopnost přinést první cihlu ke stavbě. Jsme technologická společnost a musíme umět rozhodnout, kdy začít a kdy přestat a co dělat, jakmile se projekt nedaří. Ne každý výzkumný záměr je možné uplatnit na světovém trhu. Jsou to spíše výjimky. Investicemi do technologií si zajišťujeme konkurenceschopnost. Jsou léta, kdy musíme investovat více či méně z nejrůznějších důvodů a to se nám pak projevuje v ekonomice. Pro další zvýšení výkonnosti se snažíme rozvinout obchod již existujících produktů v oblasti B2C. Drtivá většina našich služeb a výrobků má však charakter B2B a navíc v oblasti technologického výzkumu a vývoje. Receptem pro úspěch je velmi dobře fungující kolektiv odborníků, kteří se zákazníky komunikují na téma rozvoje spolupráce. Samozřejmostí je pro nás vysoká přidaná hodnota našich produktů, která při uplatnění produktu na trhu zajistí vysokou míru ziskovosti.

Největší naše omezení současnosti jsou rostoucí potřeby na prostory a laboratoře vzhledem k dynamickému vývoji naší společnosti v posledních třech letech.

  1. Co znamenají pro vaši společnost inovace?

Vše co děláme je založeno na inovacích. Elektricky regulované ventily pro první raketový motor na tekutý metan a tekutý kyslík, elektrická čerpadla do raketových motorů nových generací, vysokootáčkové stroje na plynem mazaných ložiscích, optické přístroje pro měření deformací, tepelný management motorových prostorů automobilů.

  1. Řešíte mezigenerační spolupráci?

Mezigenerační spolupráce je u nás krásným příkladem toho, jak vůbec vznikly naše činnosti v oblasti rotačních strojů a následně takto vznikla elektrická čerpadla pro kosmické aplikace. Navázali jsme na zkušenosti s vývojem heliových expanzních turbín a kryogenních turbocirkulátorů, které se v naší republice rozvíjely v rámci RVHP v 70. až 80. letech minulého století tak, že jeden z hlavních vývojářů výše uvedených strojů Ing. Jiří Šimek, CSc., se i přes svůj důchodový věk rozhodnul k zaškolení našich mladých kolegů do výsledků jeho práce za minulé století. Pro představu uvedu, že takové zaškolení trvá léta a v současné době spolupracujeme téměř 7 let.

Podobně jsme v oblasti vesmírných technologií získali odborníka na vývoj elektroniky a celou naši oblast vesmírných technologií nám pomohl prosadit pan Pavel Sobotka z Frentech Aerospace v Brně, který mně nominoval do této soutěže. Myslím, že toto jsou vznešené případy transferu know-how ze starších generací na ty, které naší společnosti budou přinášet ovoce.

Podporovatel klubových setkání Pražského manažerského klubu je

FX_2019_04_07_Prezentace_Vajdak-Michal_SPACE_R5