Norbert Schellong je ředitelem nemocnice Havířov. Navzdory probíhající pandemii covidu-19 dokázal v nemocnici zavést nové diagnostické metody a realizovat investiční záměry. Od roku 2015 se navíc aktivně podílí na vývoji a výzkumu distanční medicíny v České republice. Je členem mezinárodní asociace pro telemedicínu a členem vědecké rady Lékařské fakulty Ostravské univerzity. V minulosti také působil na pozici generálního ředitele průmyslového holdingu zabývajícího se výrobou součástek pro automotive průmysl a spotřební elektroniku.
Životní krédo: Každý den může být poslední, proto nic neodkládej.
Osobní vyznání:
1. Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2020 a co by pro vás tento titul znamenal?
“Jsme tým Nemocnice Havířov” je naše neoficiální motto, které si naši lidé zvolili a nechali vyšít na pracovní trika a mikiny, které nosí všech tisíc zaměstnanců nemocnice od lékařů, přes sanitáře, až k chlapům na údržbě. Když si vzpomenu na neexistující firemní kulturu, neaktivní a místy demotivované zaměstnance, je to obrovská změna. Proto by tato cena znamenala nejenom pro mne, ale pro všechny mé kolegy, ocenění našeho enormního úsilí a úspěšnosti realizovaných projektů v posledních letech. Proto jsem moc dlouho neváhal, když mi byla nominace nabídnuta a právě pochvala touto formou by byla vzpruhou do další práci nejen pro mě, ale pro celý “Tým naší nemocnice”. Myslím si, že jsme udělali v tak složité a náročné službě, jakou je zdravotnictví, v relativně krátké době významný skok v kvalitě péče, komunikaci a efektivitě procesů i ekonomiky.
2. Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?
Dělat si reklamu na pandemii jako ředitel nemocnice mi nepřijde zrovna fér, protože i ostatní kolegové v celém Česku museli velmi flexibilně reagovat na každodenní vývoj situace. Co si myslím, že už tak obvyklé nebylo, bylo udržet i v téhle náročné době tempo realizace projektů při naplňování plánovaných strategických cílů, a to se nám v minulém roce bez výjimky podařilo. Záměry jako zavedení nových diagnostických metod, realizace investičních záměrů, rozšiřování spektra péče a zlepšování pracovního prostředí byly naplánovány loňskou výzvou a nám se je i v době pandemie podařilo zrealizovat.
3. Kde vidíte Česko v příštích několika letech?
Během posledního roku začali z našeho oboru odcházet do předčasných důchodů jak lékaři, tak zdravotní sestry. Některé mladší ročníky ze zdravotnictví odešly nadobro a další z nich mají dodnes psychické problémy a bude ještě nějakou dobu trvat, než se se změnami “ nového světového řádu:)” s Covidem vyrovnají. Proto jsem měl velkou obavu, jak si s tím náš zdravotní systém v příštích letech poradí. A byl jsem velmi mile překvapen, když mi naši zástupci středních a vysokých škol, jak v oblasti lékařských tak i nelékařských oborů sdělili opačný trend u našich mladých, protože zaznamenali vysoký nárůst uchazečů o studium ve zdravotnických oborech, což mě nechává klidným stran mladé generace a o budoucnost naší země ani v jiných sektorech již nemám obavu. Naše děti budou ještě lepší než jsme kdy byli my.