Leoš Jiřele I SOLEA CZ

Leoš Jiřele I SOLEA CZ

18 října, 2021

Po letech živení se sportem nastoupil do rodinného výrobního družstva SOLEA CZ. Firmu založil jeho otec v roce 2000 jako chráněnou dílnu a tou je dosud. V roce 2008 pan Jiřele převzal vedení celého družstva na hraně bankrotu. Dnes už má 140 zaměstnanců. Jeho tým tvoří z 80 % lidé s hendikepem, jako je roztroušená skleróza, autismus či epilepsie. Zabývají se lisováním plastů, obráběním kovů, ručními montážemi či tampoprintem. 80 % zakázek směřuje do automobilového průmyslu.

Životní krédo: Za úspěchem s lidskou tváří.

 

Osobní vyznání:

1. Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2020 a co by pro vás tento titul znamenal?

V rámci ČR je SOLEA unikátní z pohledu udržitelnosti (minimální závislost na státních příspěvcích na hendikepované + na chráněnou dílnu složité procesy a přesto 80% hendikepovaných). Titul by mi připomněl, že dlouhodobá usilovná práce může přinést výsledky (v mládí jsem si moc nevěřil). A také by mě potěšilo pozitivní nasvícení tématu férového zaměstnávání lidí s hendikepem.

 

2. Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

V pandemii se prokázalo, že máme ve firmě skvělé lidi. Hendikepovaní patřili do rizikové skupiny, ale nikdo ze strachu na nemocenskou neodcházel i přesto, že jim za to nadávali jejich lékaři. Kromě zvýšení obratu o 10% se nám podařilo získat další nové projekty mimo automotive, na čem pracujeme několik posledních let.

 

3. Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Doufám, že ve sněmovně vznikne nová koalice, které nebude lhostejné rychlé zadlužování ČR a ničení planety. Věřím, že se Česko časem vrátí do pozice odpovědně hospodařící země, ve které se velmi dobře žije.