Ze zákulisí MR2021: Dalším kandidátem na Manažera roku se stává Tomasz Wiatrak, MBA – Chairman & CEO ORLEN Unipetrol

Již téměř tři dekády se pod záštitou České manažerské asociace organizuje soutěž Manažer roku, jejíž prestiž je zjevná už jen díky tomu, že se letos v září uskuteční již 29. ročník. Během uplynulých let se díky této anketě sešla celá řada inspirativních, inovativních a schopných manažerů a lídrů. Soutěž Manažer roku směřuje k rozvíjení odborných schopností manažerů, včetně jejich nadání vést pracovní týmy.

První soutěžní disciplínu má za sebou i Tomasz Wiatrak, MBA – Chairman & CEO společnosti ORLEN Unipetrol, který nám odpověděl na tři nesoutěžní otázky, díky kterým Vám tohoto kandidáta na post Manažera roku 2021 můžeme blíže představit. A jak lépe začít, než životním krédem pana Wiatraka, které je: „Jediný limit, který máš je ten, který si sám vytvoříš.“

 

  • Proč myslíte, že byste se měl/a stát Manažerem roku 2021 a co by pro vás tento titul znamenal?

Zastřešuji stabilní a úspěšnou společnost, která zaměstnává bezmála pět tisíc lidí. Pod mým vedením jsme ji dokázali provést mnoha zásadními krizovými i růstovými okamžiky. Vstoupili jsme na slovenský maloobchodní trh, dokázali jsme se vyrovnat s globální pandemií i následnými obchodními a logistickými omezeními, která způsobila. I přes nepříznivé hospodářské výsledky jsme dokázali hledět v před a pokračovat v investicích do budoucnosti, i když by bylo jednoduché využít situace a investice pozastavit. Nyní již několik měsíců společně bojujeme proti dopadům ruské invaze na Ukrajinu. Na českém trhu je dostatek paliv a jeho výroba je zajištěna, což zajistilo české ekonomice potřebnou stabilitu. Získání tohoto titulu by bylo oceněním každodenní zodpovědné, mnohdy mravenčí a zvenku ne zcela doceněné, práce všech zaměstnanců naší skupiny, kterou v posledních, turbulentních, letech odvádí.

 

  • Jak se vaše firma přizpůsobila pandemii covidu-19? Co konkrétního jste změnili a vylepšili?

Úlohou velkých společností je v těžkých chvílích působit jako stabilizační prvek. Jsem velice rád, že jsme byli schopni na nastalou situaci flexibilně reagovat a úspěšně minimalizovat bezpečnostní a komoditní rizika, což mělo pozitivní vliv na stabilitu české ekonomiky. Přijali jsme množství bezprecendentních bezpečnostních a hygienických opatření, z nichž mnohá šla nad rámec povinností nařízených státem. Díky tomu jsme svou úlohu zvládli na výbornou. Během pandemie jsme také začali hledat synergie a nové postupy tam, kde jsme je do té doby nebyli nuceni hledat. Významně jsme i urychlili proces digitalizace společnosti a posílili principy vzdáleného řízení a práce z domova. Nástup těchto dvou moderních principů v naší tradičně založené společnosti by byl bez pandemie zřejmě pozvolnější.

 

  • Kde vidíte Česko v příštích několika letech?

Jako jeden z pilířů české ekonomiky jdeme cestou udržitelného rozvoje a přechodu k využívání nízkoemisních a bezemisních energetických zdrojů. Tato transformace přináší řadu na první pohled ne zcela komfortních výzev a také ji zcela zásadně ovlivňují přírodní a geopolitické situace, o kterých sice tušíte, ale nevěříte, že by se mohly opravdu stát. A to platí nejen pro naši firmu, ale de facto pro celé Česko. Historie i současnost nám ukazuje, že tento stát a lidé v něm mají neuvěřitelný potenciál být inovativní a flexibilní za každé situace. Současně jsme pevnou a nedílnou součástí ekonomických a bezpečnostních struktur Evropy. Pracujme proto zodpovědně dál na rozvoji této krásné země, ale zároveň buďme více hrdí na to, co jsme dokázali, a važme si opravdových hodnot. Ty jsou totiž nezbytným předpokladem pro jakýkoliv další růst. A protože jedním ze strategických cílů naší skupiny je rozvoj vodíku, vidím Česko jako středoevropského lídra rozvoje moderní vodíkové mobility v dopravě osob i přepravě surovin a zboží.

 

Děkujeme za rozhovor a těšíme se na zářijové setkání nejen během slavnostní příležitosti vyhlašování vítězů soutěže Manažer roku2021.

Česká manažerská asociace