Za nejvýraznější manažerské osobnosti roku 2016 byli vyhlášeni Marta Nováková a Emil Beber

Absolutními vítězi 24. ročníku soutěže MANAŽER ROKU se stala předsedkyně představenstva společnosti U & SLUNO, a.s. a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková a předseda představenstva výrobního družstva KOVOBEL Emil Beber. Ocenění a blahopřání nejlepším manažerům  20. dubna 2017 na pražském Žofíně předal premiér Bohuslav Sobotka a zástupci vyhlašovatelů soutěže – prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Jaroslav Hanák, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR (KZPS ČR) Jan Wiesner a prezident České manažerské asociace (ČMA) Pavel Kafka.

Kromě Manažerky roku 2016 Marty Novákové a Manažera roku 2016 Emila Bebera byli mezi nejlepší manažery v České republice zařazeni majitel a jednatel společnosti MARLENKA international  Gevorg Avetisjan, předseda představenstva a generální ředitel ČEPRO Jan Duspěva, ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleš Herman, předseda představenstva Rybářství Třeboň Hld. Jan Hůda, jednatel a generální ředitel Koyo Bearings ČR Petr Novák, ředitel Úřadu pro civilní letectví ČR Josef Rada, generální ředitel AGC Automotive Czech Luděk Steklý a generální ředitel společnosti SOMA Ladislav Verner.

„V letošním ročníku jsme mohli ocenit nejlepší řídící pracovníky a manažery celkem v 31 odvětvích. Je pozitivní, že byl nominován i větší počet žen manažerek než v předchozích ročnících. Manažeři byli podrobně hodnoceni nejen za rok 2016, ale za jejich dlouhodobou činnost ve firmách tak, abychom mohli komplexně posoudit jejich schopnosti,“ sdělil o 24. ročníku soutěže prezident KZPS ČR Jan Wiesner.

„Naši manažeři pravidelně prokazují své schopnosti a jsou průkopníky řady odvětví u nás i ve světě. I díky nim se ekonomika stále posouvá dopředu a český průmysl roste. Letošního ročníku se účastnila celá řada kvalitních manažerů. Jsem rád, že je můžeme každoročně za jejich usilovnou práci ocenit,” uvedl Jaroslav Hanák, předseda Národní komise soutěže a prezident SP ČR.

Oceněni byli i manažeři v dalších kategoriích: Mladý manažerský talent, Vynikající manažer malé firmy, Vynikající manažer střední firmy a Manažeři odvětví ve 31 oborech. Zvláštní kategorií je uvedení do Síně slávy. Novinkou letošního ročníku bylo udělení ceny „Za inovace pro udržitelný rozvoj“ za dlouhodobou a soustavnou inovativní činnost s ekonomickým, sociálním i environmentálním přínosem pro všechny. Součástí akce bylo rovněž vyhlášení výsledků 3. ročníku soutěže O nejlepší studentskou esej, tentokrát zaměřenou na téma Digitální společnost.

Soutěž se záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana vyhlašují společně Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR a Česká manažerská asociace.

 

TOP 10 MANAŽER ROKU 2016 (DLE ABECEDY)

Jméno a příjmení pozice firma
Gevorg Avetisjan majitel a jednatel MARLENKA international s.r.o.
Ing. Emil Beber předseda představenstva KOVOBEL, v.d.
Mgr. Jan Duspěva předseda představenstva a generální ředitel ČEPRO a.s.
MUDr. Aleš Herman, Ph.D. ředitel Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM)
Ing. Jan Hůda, Ph.D. předseda představenstva Rybářství Třeboň Hld. a.s.
Petr Novák, MBA jednatel a generální ředitel Koyo Bearings ČR s.r.o.
Ing. Marta Nováková předsedkyně představenstva; prezidentka U & SLUNO, a.s.; SOCR ČR
Ing. Josef Rada ředitel Úřad pro civilní letectví ČR
Ing. Luděk Steklý, MBA generální ředitel AGC Automotive Czech a.s.
Ing. Ladislav Verner generální ředitel SOMA spol. s r.o.

 

MEDAILONKY ABSOLUTNÍCH VÍTĚZŮ

Ing. Marta Nováková vystudovala VŠB-TU Ostrava a absolvovala manažerský kurz MBA. Pracovala na různých manažerských pozicích v OD Prior až do roku 1991. Po založení společnosti Sluno Corporation, spol. s r.o. se podílela na řízení společnosti a od roku 1997 je ve vedení společnosti U & SLUNO a.s. Vždy implementovala nové technologické trendy do praxe v obchodních organizacích v ČR a přinášela nadčasová, originální technologická řešení. Zkušenosti s novými technologiemi a procesy zúročovala také v exportní činnosti především směrem do zemí východní Evropy. Od roku 2015 je prezidentkou Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Je členkou představenstva HK ČR.

Ing. Emil Beber vystudoval zahraniční obchod na VŠE v Praze. V letech 1963-1967 pracoval jako technik externích montáží v KSK Kdyně. Z tohoto podniku byl vyslán na dlouhodobější montáže do Anglie, Kanady a USA. Ve výrobním družstvu KOVOBEL pracuje na různých pozicích již od roku 1990 jako předseda představenstva. Zaměřuje se na nejmodernější výrobní technologie a neustále podporuje inovace výrobků. Díky svým znalostem a dlouholeté praxi v oblasti mezinárodního obchodu přispěl k navázání nových kontaktů a získání nových zakázek v zahraničí. Družstvo tak nyní exportuje téměř do 35 zemí a v poslední době uzavřelo kontrakty na další zámořské dodávky do Chile, Kolumbie a Mexika.

 

Otázka pro Martu Novákovou:

Co potřebují dnes manažerky v České republice nejvíce k tomu, aby mohly pracovat ve větším klidu a  pohodě?

Myslím, že otázku nelze stavět tak, že ženy potřebují něco jiného než muži. Všichni manažeři bez rozdílu by uvítali hlavně méně administrativy, méně hloupostí, které nás brzdí a berou nám čas. To je to nejakutnější. Potřebovali bychom, aby nám politická reprezentace nepřekážela v práci. Také legislativa nám brání v rozletu. To, co se hekticky  utvářelo těsně po sametové revoluci, se nyní napravuje těžko, přesto není v pořádku, že se stále dokola novelizují novely novel. Bylo by vhodné, kdyby Parlament přemýšlel nad tím, kdo tuto republiku živí. I přes tyto výtky však musím potvrdit, že se v poslední době podmínky pro podnikání u nás přece jen stabilizovaly.

 

Otázka pro Emila Bebra:

Jakým byste ještě v životě chtěl být? Laskavějším, přísnějším, tvrdším , ráznějším?

Jakým bych ještě chtěl být? To nevím. Vím ale to, že ocenění v této soutěži má velkou hodnotu. Družstvo řídím už 26 let a za tu dobu se mi potvrdilo, že pracovníci, kteří k nám nastoupí, zůstávají. Zpravidla až do důchodu. Asi to není samo sebou, že nemají potřebu shánět jiné zaměstnání. Patrně proto, že dokáží ocenit přístup vedení, naši strategii i morálku, jsou u nás spokojení. I když i my zápasíme s přemírou předpisů a zákonů, v nichž se už podnikatelé jen těžko vyznají. Aby se nám podnikalo lépe, bylo by třeba to všechno zredukovat. Pak bychom se na sebe možná více usmívali.

.

Není vybrán žádný galerie nebo galerie byla smazána

 

Celkové výsledky 24. ročníku soutěže MANAŽER ROKU