Manažeři čtvrtstoletí a soutěž MANAŽER ROKU 2018

Manažeři čtvrtstoletí a soutěž MANAŽER ROKU 2018

19 dubna, 2018

PRESS KIT

O ocenění Manažerů čtvrtstoletí

U příležitosti jubilejních 25 let prestižní soutěže MANAŽER ROKU, vyhlašovaná a organizovaná Českou manažerskou asociací (ČMA), vybrala Národní komise ČMA desítku Manažerů čtvrtstoletí. V soutěži se v uplynulých 24 ročnících dostalo do cílové rovinky 1 487 finalistů, vyhlášeno bylo 59 Manažerů a Manažerek roku. Právě z nich Národní komise ČMA určila na základě hlasování desítku nejlepších.

Manažeři čtvrtstoletí obdrží ocenění ČMA 19. dubna ve Španělském sále Pražského hradu. Slavnostnímu aktu budou přítomny manažerské osobnosti – vítězové a finalisté soutěže MANAŽER ROKU, členové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem a řada hostů. Zahraničním hostem je prezident Evropské asociace manažerů Ludger Ramme. V rámci slavnostního večera se přítomní ohlédnou za pestrou historií soutěže a za okamžiky, které ukázaly špičkové manažerské osobnosti, jež se zasloužily o rozvoj byznysu a společnosti v ČR.

„Soutěž soustavně 25 let vyhledává nejlepší příklady řídící praxe v byznysu, ale i mimo něj. Přispívá k motivaci následovníků manažerů a pomáhá s přenosem poznatků a zkušeností těch nejlepších,“ uvedl k soutěži a ocenění Manažerů čtvrstoletí prezident ČMA Pavel Kafka.

.

Udělená ocenění TOP 10 Manažerům čtvrtstoletí

Dne 19. dubna na Pražském hradě Národní komise České manažerské asociace (ČMA) ocenila titulem MANAŽER ČTVRTSTOLETÍ / MANAŽERKA ČTVRTSTOLETÍ za dlouhodobý manažerský výkon tyto osobnosti ( v abecedním pořadí )

BENEŠ Daniel

CIENCALA Jiří

FEIX Vladimír

FROLÍK Zbyněk

KAČENA Bořivoj

PELC Zdeněk

POPOVIČ Štěpán

RÝDL Jan

STOKLÁSEK Lubomír

VALOVÁ Jaroslava

.

Profily TOP 10 MANAŽER ČTVRTSTOLETÍ / MANAŽERKA ČTVRTSTOLETÍ ( abecední pořadí )

  1. Daniel Beneš, MBA

Před nástupem k akciové společnosti ČEZ byl v letech 1993 až 2004 postupně ředitelem 3 firem v oblasti energetiky. V roce 2004 se stal ředitelem  nákupu ČEZ a.s. a následně v roce 2006 ředitelem divize Správa a místopředsedou představenstva. Od roku 2011 je předsedou představenstva akciové společnosti ČEZ. Manažerem roku se stal v roce 2014. Je viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.

  1. ing. Jiří Cienciala, CSc.

Jeho profesní kariera byla 37 let spjata s Třineckými železárnami, kde působil v různých manažerských funkcích, z toho v závěru 14 let v pozici generálního ředitele a předsedy představenstva. Byl ministrem průmyslu a obchodu a také viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR. Od roku 2016 je senátorem a také zmocněncem vlády pro 3 kraje. Je docentem pro obor Řízení průmyslových systémů, byl rektorem Vysoké školy podnikání a práva. V roce 2008 získal titul Manažer roku. Je držitelem ocenění American Management Association a Management Centre Europe – Certified Strategic Manager.

  1. Zbyněk Frolík

V roce 1978 vystudoval technickou kybernetiku. V roce 1990 založil a vybudoval v Želevčicích u Kladna na zelené louce firmu Linet. Jeho podnikatelský a manažerský plán se opřel o inovace standardního produktu – nemocničního lůžka. Z něj postupně, díky mnoha desítkám patentů jeho týmu vytvořil diagnostické pracoviště svého druhu. Většina produktů firmy, kterou i dnes spoluvlastní, míří na světové trhy. V roce 2003 získal titul Podnikatel roku a v roce 2009 obdržel titul Manažer roku. Je příkladem inovátora ve všech směrech řízení. Je viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR.

  1. Vladimír Feix dr.h.c.

V září 1947 nastoupil jako učeň do porcelánky v Dubí u Teplic a zůstal jí věrný dodnes – prošel továrnou i oborem od píky. V letech 1971-1983 byl jejím ředitelem, následně byl výrobně obchodním ředitelem Karlovarského porcelánu, kam továrna v Dubí spadala. V rámci privatizace v roce 1990 se stal spoluvlastníkem a ředitelem porcelánky v Dubí  –  zachráncem její existence i výrobního profilu, jejíž vlajkovou lodí je tzv. cibulákový dekor. Dodnes porcelánku řídí.  Spoluvlastní a de facto řídí i porcelánku v Duchcově, která vyrábí figurální a ozdobný porcelán. Zvítězil v prvním ročníku soutěže Manažer roku a v roce 2012 byl za léta vynikající  práce pro rozvoj českého porcelánu uveden do Síně slávy  českého managementu.

  1. Bořivoj Kačena

V roce 1965 vystudoval stavební fakultu ČVUT a oboru zůstal věrný po celou svoji profesní kariéru. Oborem prošel na nejrůznějších manažerských postech. V roce 1988 byl podle zákona o státním podniku zvolen podnikovým ředitelem Stavby silnic a železnic. V roce 1992 potom předsedou představenstva a generálním ředitelem. Když v roce 2000 Stavby silnic a železnic dokončily transformaci, byly začleněny  do největší dopravně stavební korporace světa – francouzské Vinci. Úspěšně tak provedl firmu úskalím privatizace. V Eurovii CS – silniční divizi Vinci, následníkem původní Stavby silnic a železnic, zastával následně funkci předsedy představenstva a generálního ředitele až do roku 2007, kdy přešel do  dozorčí rady firmy. Byl iniciátorem novátorských přístupů, a to nejen u nás (např. přesun Děkanského chrámu v Mostu), ale i na mnoha zahraničních stavbách. Dnes je předsedou představenstva Společnosti pro rozvoj silniční dopravy, členem dozorčí rady Komerční banky, členem Správní rady ČVUT atd. Titul Manažera roku získal v roce 2002. Francouzským prezidentem Chirakem byl uveden do rytířského stavu za zásluhy o rozvoj česko –francouzských vztahů.

  1. Zdeněk Pelc

V roce 1975 vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a následně prošel výrobou a obchodem v Poldi Kladno. Od roku 1983 byl na postu generálního ředitele původních Gramofonových závodů v Loděnicích , které dnes vystupují  pod názvem GZ Media. Jako předseda představenstva a majoritní vlastník firmy se věnuje hlavně inovacím, technickému rozvoji a zahraniční expanzi firmy. Na vrcholu řídící struktury úspěšné firmy je tak přes 30 let. Jeho firma je výrobcem datových nosičů, ale známá je především jako největší světový výrobce klasických, vinylových gramofonových desek. Titul Manažera roku získal v roce 2000. V roce 2015 potom titul Podnikatel roku.

  1. Štěpán Popovič CSc.

Na přelomu 70tých a 80tých let řídil závod Lesní správa v Dubí, produkujícím skleněná vlákna. Následně řídil firmu Sklotas. V roce 1989 se stal generálním ředitelem Sklounion Teplice a řídil jeho privatizaci do rukou společnosti Glaverbel. V letech 2001 se stal navíc i ředitelem Glaverbel Group pro střední a východní Evropu. Byl také členem představenstva PPF a předsedou dozorčí rady Lázní Teplice. Jako jediný vyhrál soutěž Manažer roku dvakrát – v roce 1993 a v roce 1997. V roce 2009 byl uveden do Síně slávy českého managementu. Stál u založení Svazu průmyslu a dopravy ČR a v letech 1993-2000 byl jeho prezidentem. V roce 2016 obdržel od prezidenta republiky vyznamenání Za zásluhy.

  1. Jan Rýdl

V roce 1994 se stal ředitelem TOS Varnsdorf, státní podnik. Od roku 1995 do roku 2015 byl generálním ředitelem a předsedou představenstva zprivatizované akciové společnosti TOS Varnsdorf a.s. Jejím předsedou dozorčí rady je dosud. Je také předsedou představenstva dceřiné společnosti TOS Kunming v Číně. Za jeho vedení se podnik, který byl původně před bankrotem, transformoval do rodinné firmy známé dnes po celém světě díky technické úrovni a kvalitě obráběcích strojů. Do skupiny dnes patří výrobní závody v Číně, Tchaj-wanu a Rusku. Působil i jako prezident Svazu strojírenské technologie a člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR. Soutěž Manažer roku vyhrál v roce 1997 a v roce 2003 se umístil v TOP 10. Byl zařazen do Galerie osobností českého průmyslu .

  1. Lubomír Stoklásek

Je srdcem strojař. To jej vedlo v roce 1997 ke koupi upadající firmy Agrostroj Pelhřimov s vizí její záchrany a rozvoje. Firmu nejen vlastní, ale i úspěšně řídí – je jejím generálním ředitelem a předsedou představenstva. Z firmy před likvidací vytvořil prosperující podnik s více než desetinásobnými tržbami a vysokou mezinárodní konkurenceschopností, která umožňuje prakticky veškerou produkci exportovat. Stokláskův podnik patří nyní mezi největší výrobce dílů pro světové značky kamionů, zemědělských či užitkových vozidel. Zdvojnásobení počtu zaměstnanců a více než zdesetinásobení obratu se opírá o obrovský růst produktivity práce. Jeho zásluhy o zaměstnanost v regionu jsou veliké, zaměstnanci o něm s úctou říkají „to je náš Baťa“. Soutěž Manažer roku vyhrál v roce 2011 a Podnikatelem roku byl vybrán za rok 2017. V tomtéž roce mu bylo  uděleno státní vyznamenání Za Zásluhy.

  1. Jaroslava Valová

Svoji firmu SIKO koupelny založila již v roce 1991 a jako generální ředitelka ji řídila neuvěřitelných 25 let. Začínala s jednou prodejnou v jihočeských Čimelicích pouze z rodinných úspor. Do práce postupně zapojila celou svoji rodinu, včetně všech tří dětí, které jsou nyní po úspěšném mezigeneračním transferu ve vedení společnosti. Dnes má firma 53 prodejen po celé ČR a SR a s 850 zaměstnanci dosahuje obratu téměř 4 MLD. SIKO úspěšně konkuruje zahraničním řetězcům i specializovaným studiím, a to díky promyšlenému rozvoji nabízeného sortimentu, obohaceného o kuchyně a interiérové dveře. Luxusní sortiment byl oddělen pod speciální značku ELITE BATH. Skupina SIKO zahrnuje i další aktivity v oblasti developu. Nejedná se o byty „na prodej“, ale o „nové byty k nájemnímu bydlení“. Loni dokončený projekt s 215 nájemními byty na stanici metra Luka získal několik prestižních ocenění od odborné veřejnosti. Soutěž Manažer roku vyhrála v roce 2013 a v témže roce byla finalistkou soutěže Podnikatel roku. Zvítězila v žebříčku TOP Ženy 2017 i v žebříčku Ocenění českých podnikatelek. Na čelních příčkách nejrůznějších národních žebříčků a anket se již řadu let umisťuje nejen ona sama, ale i rodinná firma Siko.

.

Ocenění České manažerské asociace 2018 ve zvláštních kategoriích

Národní komise České manažerské asociace (ČMA) uděluje ocenění ve zvláštních kategoriích:

  • Mladý manažerský talent: GOTHARD Aleš, hlavní stavbyvedoucí – Metrostav
  • Malá / střední firma: MALÁ Jana, Moravská ústředna Brno ( Specializovaný e-shop se zaměřením na kvalitní a smysluplné hračky. )
  • Zemědělství: ZELENKA Jiří,  předseda představenstva, Zemědělské družstvo Krásná Hora
  • Aplikovaný výzkum: VÁCLAVÍK Miroslav, generální ředitel, Výzkumný ústav technických strojů Liberec
  • Regionální rozvoj: HŮDA Jan, předseda představenstva Rybářství Třeboň
  • Veřejná správa: PALKOVSKÁ Věra, starostka města Třinec
  • Zdravotnictví: BENEŠ Vladimír, přednosta Neurochirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Ústřední vojenské nemocnice v Praze
  • Vzdělávání: ZIMA Tomáš, rektor Univerzity Karlovy
  • Společenská odpovědnost: SIVEK Viliam, SIVEKOVÁ Kateřina, Modré dveře

 .

Cena České podnikatelské rady pro udržitelná rozvoj (CBCSD) Inovace pro udržitelný rozvoj 2018

V rámci 25 výročí soutěže MANAŽER ROKU udělila Národní komise ČMA také cenu CBCSD: Inovace pro udržitelný rozvoj

  • Ocenění obdržel Pavel Podruh, zakladatel a jednatel společnosti Český ostrovní dům

Záměrem projektu Český ostrovní dům je podpora nástupu udržitelnějších technologií do běžných domácností a budov a disrupce trhu směrem k environmentálně šetrnějším způsobům nakládání se zdroji. Projekt vznikl v roce 2016 s cílem vytvořit unikátní know-how hub technologií a odborníků směřujících k soběstačnosti nebo alespoň dílčí soběstačnosti budov (primárně elektrická energie, voda, teplo). Cílem projektu je prezentovat veřejnosti plně funkční, pokroková a důmyslná řešení v krásných, co nejvíce soběstačných a vysoce šetrných budovách za užití chytrých metod nakládání s přírodními zdroji a architekturou.

  • Lenka Mynářová  – Hydal – PHA /C, NAFIGATE Corporation

Hydal přinesl koncept, v rámci kterého je biopolymer PHA, který slouží pro výrobu bioplastů a náhradu mikroplastů, vyroben z odpadu – použitého oleje. Biotechnologie Hydal je průlomovou inovací v globálním měřítku. Díky využití plně biologicky odbouratelného a biokompatibilního polymeru Hydal PHA se eliminuje poškození životního prostředí mikroplasty a plasty. Technologie je tzv. Zero Waste s o 50% nižší spotřebou energie než výroba PE.

.

O České podnikatelské radě pro udržitelný rozvoj (CBCSD)

Pod záštitou ČMA byla 26.4.2012 v Praze slavnostně podepsána dohoda o založení české pobočky WBCSD. Česká pobočka se tak stala 64. v pořadí. ČMA je tedy spoluzakladatel CBCSD. Je to občanské sdružení, v němž se sdružují společnosti i jednotlivci, kteří se snaží vytvořit podmínky pro udržitelnou budoucnost pro podnikání, společnost a životní prostředí. Cílem je zprostředkovávat aktivní roli podnikatelské sféry na udržitelném růstu české společnosti. Dále také připravovat a realizovat podnikové či sektorové programy a projekty místního, regionálního a národního charakteru se zaměřením na propojování cílů udržitelného hospodářského vývoje, zajištění sociálních hodnot a environmentální přijatelnosti. V Radě vlády pro udržitelný rozvoj jako jediný zástupce byznysu připravuje ČMA implementaci Strategie ČR 2030, která je nadrezortní a nadstranickou strategií ČR. Působí na podobu Vize ČR do roku 2050.

.

O soutěži MANAŽER ROKU

Soutěž MANAŽER ROKU je v ČR jedinečná, žádná jiná neoceňuje manažery napříč odvětvími, profesemi a regiony. Právem je považována za měřítko v této nelehké profesi. Soutěž soustavně 25 let vyhledává nejlepší manažerské osobnosti a příklady řídící praxe. V soutěži se do finále dostalo 1 487 finalistů, vyhlášeno bylo 59 Manažerů a Manažerek roku. Během 24 ročníků bylo do ní nominováno celkem 3 048 manažerů.

Soutěž sama doznala změny, v průběhu času vznikla Hodnotící komise a Národní komise, vypilovávala se kritéria hodnocení. Založena byla na tajném hlasování, propojilo se kvantitativní a kvalitativní hodnocení. Součástí procesu výběru manažerů byla návštěva jejich působiště, zejména firem, a reporty. Další úpravou bylo, že TOP 10 nejlepších se přestala hodnotit podle pořadí a v roce 2003 byl zaveden vedle titulu Manažer roku i Manažerka roku. Záměrem bylo zviditelnit i ženy v manažerských funkcích. Novinkou je zavedení ceny za Inovace pro udržitelný rozvoj, která byla poprvé udělena v roce 2017. Ocenění reaguje na globální vývoj a společenské trendy, garantem ocenění je Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj (CBCSD). Další informace najdete na www.manazerroku.cz

.

Cíle soutěže:

Vyhledávání a oceňování největších manažerských osobností a jejich úspěchů

Prezentace moderních metod fi remního řízení, jejich vývoje a trendů

Osvěta manažerské práce směrem k veřejnosti – zlepšení image manažera

Podpora sdílení zkušeností napříč obory a regiony

Podpora manažerů jako výrazných činitelů a influencerů společenského dění a vývoje

  • Během 25 let soutěže udělila Hodnotitelská a Národní komise ocenění v těchto kategoriích
  • MANAŽER ROKU
  • MANAŽERKA ROKU
  • TOP 10
  • Vynikající manažer malé firmy do 50 zaměstnanců
  • Vynikající manažer sřední firmy do 250 zaměstnanců
  • Mladý manažerský talent
  • Manažer odvětví
  • Finalista soutěže MANAŽER ROKU
  • Uvedení do Síně slávy
  • soutěž O nejlepší studentskou esej
  • Inovace pro udržitelný rozvoj

.

Klub Manažerů roku

Vznikl z iniciativy nositelů čestného titulu MANAŽER ROKU, kteří v rámci ČMA založili prestižní platformu. Díky ní se mohou výherci soutěže potkávat, vyměňovat informace a sdílet zkušenosti v průběhu celého roku. Členové klubu – tedy manažeři a podnikatelé, kteří reprezentují firmy na nejvyšších stupních řízení – v rámci aktivit klubu diskutují o nových trendech řízení, nových obchodních příležitostech a aktuálních tématech manažerského prostředí. Klub manažerů roku pořádá pravidelná setkání a společenské akce přímo v mateřských firmách členů klubu nebo společně s Pražským manažerským klubem ČMA v rámci jeho programu.

.

Průzkumy mezi manažery

Každoročně ČMA pořádá několik průzkumů a anket. Jednou z jich je anketa mezi finalisty soutěže MANAŽE ROKU, kdy se zjišťují také manažerské vzory. Jednoznačně je za nejlepšího manažera všech dob považován Tomáš Baťa, který v anketách pravidelně vítězí. V posledních deseti let se však na něho a na provorepublikové manažery či podnikatele začali dotahovat současní manažeři. Uspěli v v rozličných oborech na tuzemském či zahraničním poli. Zařadili se mezi ně ti, kteří v letošním roce obdrželi ocenění Manažer čtvrtstoletí, ale i řada dalších osobností jako je Dalibor Dědek, Mojmír Čapek, Jakub Havrlant, Vlastislav Bříza, Andrej Babiš, Daniel Křetínský, Petr Kellner. Několik let se na špici mezi současnými manažery držel Zbyněk Frolík. Průzkumy provádí ČMA také ve spolupráci s agenturou IPSOS, v roce 2027 to bylo např. na téma Společenská odpovědnost firem.

.

O České manažerské asociaci

Dobrovolné nezávislé sdružení řídících pracovníků – manažerů. Vznikla v roce 1990 a jejím posláním je působit na rozvíjení odborných schopností manažerů. Přispívá ke zvyšování podnikatelské výkonnosti, konkurenceschopnosti, etiky řízení, kultury vztahů a odpovědného postoje manažerů vůči zákazníkům i společnosti. Řada akcí ČMA probíhá ve 13 klubech regionálních či odborného zaměření. Je vyhlašovatelem a organizátorem soutěže MANAŽER ROKU.

Je spoluzakladatelem české pobočky Rady vlády pro udržitelný rozvoj a jako jediný zástupce byznysu připravuje ČMA implementaci Strategie ČR 2030, která je nadrezortní a nadstranickou strategií ČR. Působí na podobu Vize ČR do roku 2050.

Vede mezinárodní dialog s kolegy v CEC – European Managers, sdružující přes milion manažerů v celé Evropě.

ČMA organizuje zahraniční podnikatelské mise a incomingové návštěvy.

.

Kdo jsme a co chceme

Prezident ČMA Pavel Kafka: „Žijeme v éře hlubokých proměn, kdy technologie mají takřka božské vlastnosti, ale člověk se tolik nemění. Roste význam strategického managementu i jeho náročnosti, stále důrazněji život vyžaduje při řízení podniků i celé společnosti interdisciplinární přístup a multioborový pohled. Tyto trendy dokážeme sledovat a dávat špičkám managementu podněty a inspiraci“.

  1. Sdružujeme manažery, kteří zodpovědně přistupují ke své společenské roli lídra.
  2. Propojujeme tradici a moderní management, zkušené manažery i začínající.
  3. Sledujeme a upozorňujeme na moderní trendy v managementu.
  4. Vyhledáváme a propagujeme vzory manažerské elity české společnosti, a to i prostřednictvím soutěže Manažer roku.
  5. Hájíme zájmy manažerů vůči politikům.
  6. Pomáháme zvyšovat prestiž manažerské profese.
  7. Přispíváme k posilování etiky podnikání.

 .

Co děláme

Propojujeme manažery, významné osobnosti, politiky v 5 klubech regionálního zaměření pořádáme ročně 45 akcí, kterých se účastní na 1500 manažerů a 150 VIP hostů

  • Pražský manažerský klub ČMA
  • ČMA Regionální klub Severovýchodní Čechy
  • ČMA Regionální klub Severozápadní Čechy
  • ČMA Regionální klub Střední Čechy
  • ČMA Regionální klub Morava

 

v 9 klubech odborného zaměření pořádáme ročně 65 akcí, kterých se účastní na 1600 manažerů a 180 VIP hostů

  • Klub manažerek ČMA
  • Klub mladých manažerů ČMA
  • Klub pedagogického manažera ČMA
  • Manažerský S-klub ČMA
  • Klub veřejné správy ČMA
  • Klub předškolního vzdělávání
  • Klub vzdělávání manažerů
  • Prognostický klub ČMA

 .

Lobujeme

  • Na národní úrovni: jako součást zaměstnavatelských a podnikatelských seskupení – Svaz průmyslu a dopravy ČR spoluzakládali jsme Českou podnikatelskou radu pro udržitelný rozvoj (www.cbcsd.cz)
  • Na mezinárodní úrovni:  jako člen Evropské manažerské konfederace v Bruselu

(www.cec-managers.org)

Vzděláváme

Ročně pořádáme 50 vzdělávacích akcí a odborných setkání, kterých se účastní na 1800 manažerů

Organizujeme

  • Konference, semináře, workshopy
  • Koncerty, kulturní akce
  • Víkendové relaxační akce
  • Turnaje v golfu a tenisu
  • Zahraniční akce
  • Exkurze ve výrobních firmách v ČR

Podporujeme

  • Mentoring pro mladé podnikatele a start-upy
  • Televizní seriál – Česko a klimatická změna – hrozba nebo příležitost?
  • Projekt Hledání výjimečnosti dětských lídrů
  • Projekt Mateřské technické školky
  • Charitativní projekt – Srdcerváči pro handikepované pracovníky
  • Prázdninový kemp pro děti z dětských domovů

Další informace najdete na webové stránce České manažerské asociace www.cma.cz a na FB

.

Kontakty:

Česká manažerská asociace Václavské náměstí 21 113 60 Praha 1 e-mail:

Ing. Ivo Gajdoš
výkonný ředitel
tel.: +420 224 109 390
mobil: +420 602 446 699
e-mail: gajdos@cma.cz

Mgr. Veronika Žurovcová
projektová manažerka soutěže MANAŽER ROKU
mobil: +420 778 402 291
e-mail: zurovcova@cma.cz

PRESS KIT ke stažení